"Cicha noc" i inne filmy "frontem do człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 19:23
- To co łączy film Piotra Domalewskiego i innych młodych twórców to fakt, że ich bohaterzy mówią językiem, który jest bliski ludziom. To nie są wymyślone, papierowe postaci, tylko bohaterzy, na których w polskim kinie czekałam – podkreśliła Kaja Klimek, opowiadając o produkcjach pokazanych na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Audio
  • Kaja Klimek, Bartosz Staszczyszyn i Michał Oleszczyk o debiutach na Festiwalu Filmowym w Gdyni (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Reżyser filmu Cicha noc Piotr Domalewski z nagrodą Złote Lwy za najlepszy film na Festiwalu w Gdyni
Reżyser filmu "Cicha noc" Piotr Domalewski z nagrodą Złote Lwy za najlepszy film na Festiwalu w Gdyni Foto: PAP/Adam Warżawa

Krytyczka filmowa odniosła się tymi słowami do takich produkcji, jak "Cicha noc" Piotra Domalewskiego (zdobywca Złotego Lwa), "Wieża. Jasny Dzień" Jagody Szelc (laureatka nagrody za debiut reżyserski i za najlepszy scenariusz) oraz "Atak paniki" Pawła Maślony.

- Te filmy również bardzo się od siebie różnią. Jeśli chodzi o "Cichą noc", to Piotr Domalewski postawił tutaj na klasyczną formę, gdzie cała akcja toczy się właściwie wciąż przy jednym stole. Takie ujęcie jednak nam nie przeszkadza, bo sam bohater ma tak namieszane w głowie, że nie ma potrzeby by mieszać tu jeszcze w akcji. Inaczej jest w przypadku filmu Jagody Szelc, w którym zarówno bohaterzy, jak i sami widzowie nie za bardzo chyba wiedzą, co się dzieje na ekranie – dodała Kaja Klimek.

W nagraniu audycji posłuchamy również o lęku i symbolicznym "końcu świata", który można odczuć w filmach młodych reżyserów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Kaja Klimek, Bartosz Staszczyszyn, Michał Oleszczyk (krytycy filmowi)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/kh

Czytaj także

"Cicha noc" i koniec świata na Festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 20:35
- Lubię takie historie, w których bohater dostaje na koniec to, czego chciał w pierwszej scenie filmu, ale w taki sposób, jakiego się nie spodziewał - powiedział Piotr Domalewski, którego debiutancka produkcja "Cicha noc" prezentowana jest podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Złote Lwy dla "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 22:47
"Cicha noc", intymna opowieść o rodzinie podczas zjazdu świątecznego w reżyserii debiutanta Piotra Domalewskiego, została uznana najlepszym filmem 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Tegorocznych laureatów ogłoszono w sobotę w gdyńskim Teatrze Muzycznym.
rozwiń zwiń