"Chcemy obudzić w uczniach ogień"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 16:00
- Idealny nauczyciel muzyki to taki, któremu się chce. Jego umiejętności nie muszą być na najwyższym poziomie, bo nie musimy w każdej szkole tworzyć orkiestry symfonicznej. Rolą nauczyciela jest obudzenie kreatywności uczniów - mówił w Dwójce Witold Roy Zalewski.
Audio
  • Kto w Polsce najlepiej uczy muzyki? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Szkola 1200.jpg
Szkoła po polsku: najpierw język, potem lektury

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o edukacji muzycznej. Punktem wyjścia dyskusji był Konkurs Nauczyciel Muzyki 2017, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej.

- Narzekamy na edukację muzyczną tak, jak na całą naszą edukację: za mało godzin, za mało nauczycieli, zły system nauczania, brak pomocy edukacyjnych. Narzekać jest łatwo, ale tak naprawdę to, co najważniejsze zależy od ludzi. Nauczyciel z prawdziwego zdarzenia nie będzie szukał wymówek. On będzie działał, bo zależy mu na uczniach. Na takich właśnie ludzi liczymy - powiedziała w audycji Viola Łabanow.

Kandydatury w Konkursie Nauczyciel Muzyki 2017 można zgłaszać do 30 marca. Jego uczestnikami mogą być nauczyciele w oświacie, w szkołach muzycznych, a także muzycy, niezależnie od rodzaju muzyki dominującego w ich pracy.

Dlaczego organizatorzy konkursu adresują go przede wszystkim do nauczycieli i uczniów z małych ośrodków? Jakie relacje powinny łączyć nauczyciela muzyki i jego podopiecznych? Do jakich metod i źródeł kultury powinno odwoływać się nauczanie muzyki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Viola Łabanow i Witold Roy Zalewski (Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Wzorcowe książki na pierwsze trzy lata życia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 15:15
- Chcielibyśmy, żeby dzieci wracały do tych książek z sentymentem, by one zbudowały ich pierwszą tożsamość - mówiła o konkursie TRZY/MAM/KSIĄŻKI Anna Czernow.
rozwiń zwiń