Polskie Radio
Section05
szkoła muzyczna

75-lecie Akademii Muzycznej we Wrocławiu. "Stawiamy bardzo mocno na jakość kształcenia"

- Cały jubileuszowy rok zaplanowaliśmy jako forum prezentacji naszych dokonań. 75 lat to dla wyższej uczelni wiek średni. Ten czas za nami jest piękny, ale wierzymy, że przed nami jeszcze piękniejszy. Jak przy okazji każdego jubileuszu odżywają wspomnienia o założycielach uczelni - mówił w Dwójce prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  szkoła muzyczna Akademia Muzyczna we Wrocławiu Dwójka Jakub Jamrozek Aleksandra Kurzak

Szkolne zespoły muzyczne - ważna część społeczności szkolnej

W edukacji muzycznej niemałą rolę odgrywa gra zespołowa, a idea łączenia muzyki, zajęć pozalekcyjnych i wspólnego spędzania czasu jest bez wątpienia warta uwagi. Zespołowo gra się najczęściej w szkołach muzycznych, gdzie często mamy do czynienia z chórami, orkiestrami symfonicznymi, big-bandami czy orkiestrami dętymi, ale nie tylko. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ szkoła szkoła muzyczna

Muzyczno-taneczna parada przejdzie przez Poznań

Międzynarodowy Dzień Muzyki świętowaliśmy w piątek, 1 października. Przypomnijmy, ze z tej okazji Trójka przez cały dzień grała wyłącznie polskie utwory. Tymczasem uczniowie poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej postanowili to uczcić w inny sposób – wielką paradą taneczno-muzyczną, która przejdzie przez miasto. Aby przyłączyło się do nich więcej osób, wybrali sobotę, 2 października.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp KULTURA taniec szkoła muzyczna Poznań zabawa radość Jacek Butlewski Piotr Firan Trójka

"Prosimy o odpowiedzialność wobec drugiego człowieka". Piotr Gliński apeluje do rodziców i uczniów o szczepienie się

- Apeluję o przestrzeganie wszystkich narzuconych reżimów, o szczepienie się - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński rok szkolny szkoła szkoła muzyczna 1 września szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce dzieci

Pandemia w szkołach artystycznych. "To był bardzo ciężki rok"

- Bardzo dużo było spraw organizacyjnych, zmian przepisów, zarządzeń i pilnowania tego, żeby kształcenie było na wysokim poziomie. Mówię to z pozycji prorektora. Natomiast nasza uczelnia jest dość niewielka i w dużym stopniu udało się nam prowadzić zajęcia stacjonarnie - mówiła prof. Sylwia Jakubowska-Szycik z ASP w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  szkoła muzyczna edukacja Dwójka KULTURA Jakub Kukla pandemia

Zofia Bojańczyk: trzeba pamiętać o kobietach walczących w powstaniu

- Kobiety pełniły podczas powstania w getcie warszawskim bardzo wiele ról. Były m.in. łączniczkami, sanitariuszkami, kolportowały nielegalną prasę. Mam nadzieję, że pamięć o kobietach-bohaterkach będzie coraz bardziej widoczna - mówiła w Poranku Dwójki Zofia Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich szkoła muzyczna Paweł Siwek Dwójka

Lutoslawski Youth Orchestra. Z myślą o młodych zdolnych

- Sieć szkół muzycznych w Polsce jest bardzo rozbudowana w porównaniu do innych europejskich krajów. To jest świetne, natomiast my chcieliśmy dać tym młodym ludziom możliwość poznania się i współpracy w skali ogólnopolskiej i spotykania się nie tylko na konkursach czy kursach mistrzowskich - mówił Jan Regulski, dyrektor programowy Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA orkiestra szkoła muzyczna Grzegorz Dąbrowski koncert

Edukacja muzyczna i jej korzyści dla rozwoju dzieci

Dlaczego nie powinniśmy lekceważyć lekcji muzyki i korzystać z zajęć dodatkowych, np. w domach kultury? Jakie korzyści z kształcenia muzycznego pokazują wyniki badań międzynarodowych? O tym mówili Lidia Bajkowska - pedagog, muzykolog, i Adam Ługowski - portal www.edukacjamuzyczna.org.  
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek edukacja muzyka rozrywkowa muzyka fortepianowa szkoła muzyczna śpiew rozwój dziecka STYL ŻYCIA psychologia