"Sport zorganizowany przestał być przestrzenią suwerenną"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 20:51
- Wraz z dynamicznym rozwojem telewizji w latach 90. sport na tym najwyższym poziomie poddał się logice kapitalizmu w tak wielu wymiarach, że coraz większa część suwerenności, którą kiedyś się cieszył, choćby pod iluzją sportu amatorskiego, schodzi na dalszy plan - mówił w Dwójce Krzysztof Wolański, współautor książki "Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu".
Audio
  • Mundial - szlachetne idee, czy tylko pieniądze? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Maskotka mundialu w Rosji
Maskotka mundialu w RosjiFoto: Ewa Studio/Shutterstock

stadion mecz kibice 1200.jpg
"Na bycie kibicem trzeba sobie zapracować"

14 czerwca rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Mundial w Rosji będzie dla polskiej reprezentacji ósmym w historii. Biało-czerwoni po raz pierwszy w imprezie tej rangi zagrali jeszcze przed wojną, w roku 1938. Zbliżający się turniej posłużył w audycji jako punkt wyjścia do dyskusji o ideałach i pieniądzach. Czy piłka nożna - i sport w ogóle - to jeszcze szlachetna rywalizacja czy może przede wszystkim bardzo intratny biznes?

- Moim zdaniem tegoroczny mundial można by porównać do igrzysk olimpijskich w Soczi. Ten sam kraj, ten sam przywódca, te same idee, które były bazą do starania się o organizację. Krótko mówiąc, wiadomo że w dzisiejszych czasach igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata w piłce nożnej to dwie największe imprezy o globalnym zasięgu. Są one znakomitą okazją do promowania swojego kraju, ale również siebie i idei, które się wyznaje. Putin wykorzystuje to znakomicie - stwierdził Stefan Szczepłek, dziennikarz sportowy.

Czy w odpowiedzi na przyznanie Rosji organizacji mundialu społeczność międzynarodowa powinna wyrazić swój sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez ten kraj? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Jakub Kukla

Goście: Stefan Szczepłek ("Rzeczpospolita"), dr Krzysztof Wolański (współautor książki "Sport nie istnieje. Igrzyska w społeczeństwie spektaklu")

Data emisji: 1.06.2018

Godzina emisji: 18.00

pg

Czytaj także

Olimpiada w Rio. Czy sport jeszcze istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 10:50
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o kontrowersjach wokół Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Czy można jeszcze mówić o etyce w sporcie?
rozwiń zwiń