REKLAMA

"Oni". Filmowy portret człowieka, który zmienił Włochów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:00
- Ten film świetnie pokazuje, jak głęboko berlusconizm przenika włoskie społeczeństwo na poziomie jednostki i jej pragnień - mówił Jakub Majmurek, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o nowym filmie Paolo Sorrentino.
Audio
  • Dyskusja o filmie "Oni" Paolo Sorrentino (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Oni
Kadr z filmu "Oni"Foto: materiały prasowe Gutek Film

W filmie "Oni" Paolo Sorrentino z rozmachem ukazuje świat wielkiej władzy, polityki i pieniędzy. W rolę głównego bohatera - Silvio Berlusconiego - wciela się znany włoski aktor Toni Servillo, a u jego boku znajdzie się między innymi Katarzyna Smutniak.

Zdaniem krytyka Jakuba Majmurka film byłby lepszy, gdyby postać wzorowana na byłym premierze Włoch w ogóle się w nim nie pojawiła. - Świetne jest pierwsze pół godziny gdzie Berlusconiego nie ma, widać za to włoskie społeczeńswo i zmianę, jaką w nim dokonał ten polityk.

Z opinią tą nie do końca zgodziła się italianistka dr Anna Osmólska-Mętrak, która wysoko oceniła kreację stworzoną przez Toniego Servillo. Tłumaczka zwróciła uwagę na scenę, w której kunszt aktora jest zrozumiały wyłącznie dla Włochów.

W audycji rozmawialiśmy także o artystycznej formie Paolo Sorrentino i fenomenie niechęci włoskiej prasy do tego twórcy. Krytyk Łukasz Jasina mówił o stereotypie, który zaczyna zagrażać temu reżyserowi.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: dr Anna Osmólska-Mętrak, Łukasz Jasina, Jakub Majmurek

Data emisji: 7.01.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

"Oni". Kasia Smutniak: byłam przerażona propozycją Paola Sorrentino

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 15:19
- Jedyną możliwością jaką miałam, to po prostu zaufać reżyserowi. Sposób w jaki pracuje Paolo to nawet nie jest kręcenie filmu, bycie na planie od do. Przypomina to bardziej udział w instalacji. Poczułam się jak część wizji - mówi aktorka o filmie "Oni" słynnego włoskiego reżysera, zdobywcy Oscara ("Wielkie piękno").
rozwiń zwiń