Pieniądze, polityka i władza, czyli stan gry o internet

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 12:30
- W tej chwili toczy się walko o to, do kogo będzie należał internet. Ci, którzy dostarczają infrastrukturę i ci, którzy kierują globalnym ruchem sieciowym trwają dziś w mocnym zwarciu. A na to nakłada się strategiczna gra o wpływy geopolityczne - mówił w Dwójce dr Grzegorz Lewicki.
Audio
  • Do kogo należy internet? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Dotychczas sieć była traktowana jako dobro wspólne, dzieło naukowców. Wszak www powstało z połączenia sieci akademickich. Dziś coraz bardziej jest podbijana przez prywatne koncerny. Z kolei niektóre kraje – jak np. Chiny – myślą o całkowitym odcięciu się od sieci. 

- To, co się dzieje z internetem jest przykładem szerszego trendu społecznego związanego z technologią, czyli platformizacją życia społecznego. Coraz mniej rzeczy, kontaktów i relacji mamy indywidualnych, bo wszystko realizujemy przez pośredników, przez jakieś platformy. Dlatego ich rola jest niebagatelna, a zajmowana pozycja coraz bardziej domaga się regulacji prawnych – powiedział Natalia Mileszyk.

Czy giganci internetu twierdzący, że tylko zaprowadzają porządek w jego rozproszonych zasobach, nie trzymają do nich kluczy? Jakie może mieć to konsekwencje w świecie, który coraz bardziej uzależnia się od internetu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: Natalia Mileszyk (prawnik fundacji Centrum Cyfrowe) i dr Grzegorz Lewicki (teoretyk rozwoju nowych technologii)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Teorie spiskowe dają poczucie bycia "wtajemniczonym"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 19:00
- Ulubionym hasłem wyznawców fałszywych teorii naukowych jest slogan "najpierw się z ciebie śmieją, potem się ciebie boją, a na końcu przyznają ci rację" - mówił w Dwójce dr hab. Marcin Napiórkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń