Kto w Polsce nosi spodnie, czyli czy grozi nam wojna płci

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:18
- Wojna płci to nic nowego, zmianił się tylko jej charakter. Dziś chodzi o redefinicję ról społecznych. Według najnowszych danych coraz więcej młodych wykształconych mężczyzn deklaruje chęć pozostania w domu i zajęcia się dziećmi. Jeszcze dwie dekady temu było to nie do pomyślenia – mówiła w Dwójce dr Małgorzata Stefanowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Czy Polsce grozi wojna płci? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Lewicowe partie zastanawiają się, jak pozyskać głosy elektoratu
Lewicowe partie zastanawiają się, jak pozyskać głosy elektoratuFoto: Pavel Vakhrushev/Shutterstock.com

W debacie publicznej wiele miejsca poświęca się dyskusji na temat podziałów kulturowych, politycznych i światopoglądowych polskiego społeczeństwa. Jednym z ciekawszych jest też podział między płciami. W audycji rozmawialiśmy o socjologicznym obrazie młodych Polek i Polaków oraz możliwych tego konsekwencjach.

Młode kobiety są raczej liberalne, lepiej wykształcone, przenoszą się do dużych ośrodków miejskich. - Kobiety w Polsce nie miały tak złej sytuacji społecznej, jak choćby Niemki. Ich pozycja zawsze była stosunkowo silna, miały obszar, w którym rządziły, i mężczyzni byli od nich zależni. Obecnie jednak Polki zmieniły się radykalnie. Umieją się z sobą solidaryzować i organizować wokół obrony własnych praw, czego nie robią mężczyźni - zauważyła dr Małgorzata Stefanowicz.

Młodzi Polacy są znacznie bardziej konserwatywni, często mają gorsze wykształcenie od swoich rówieśniczek, nierzadko pozostają na prowincji. Czy w skali całego społeczeństwa może to wywołać poważne problemy? Czy "Rolnik szuka żony" jest lepszym obrazem polskiego społeczeństwa niż analizy socjologów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: dr Małgorzata Stefanowicz (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Michał Płociński (publicysta)

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Własne cztery kąty, czyli idee i modele mieszkaniowe

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:25
Gościem audycji była dr Agata Twardoch, autorka książki "System do mieszkania. Perspektywy do rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego", z którą rozmawialiśmy o zakresie tematyki, przesłaniu i celach jej publikacji.
rozwiń zwiń