X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O Nowej to Hucie piosenka, czyli 70 lat legendy socjalizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 15:56
- Budowa kombinatu i nowego miasta wpisywała się w sowiecki plan industrializacji całego bloku wschodniego. W założeniach Stalina dymiące kominy huty miały być dowodem rozwoju gospodarczego regionu i uzyskiwanej przewagi nad krajami kapitalistycznymi – mówiła w Dwójce historyk Karolina Żłobecka.
Audio
  • 70 lat Nowej Huty (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Nowa Huta. Początek miasta
Nowa Huta. Początek miastaFoto: NAC/domena publiczna

Gośćmi audycji byli Karolina Żłobecka i Maciej Miezian z Muzeum Historii Nowej Huty, z którymi rozmawialiśmy o losach powstałego 70 lat temu wzorcowego socjalistycznego miasta. Nowa Huta, założona dla pracowników pobliskiego kombinatu, została zasiedlona przez tysiące osób z całej Polski. Wielka historia (walka o budowę kościoła, bomba podłożona pod pomnik Lenina, strajki) przeplata się tu z codziennym życiem, które stało się szczególnie dojmujące po 1989 roku, gdy dokonano restrukturyzacji kombinatu i Nowa Huta zyskała sobie miano niebezpiecznej dzielnicy Krakowa.

- Nowa Huta miała pierwotnie powstać w zupełnie innym miejscu, w okolicach Gliwic, ale nie mogłaby się wówczas rozbudowywać. Za Krakowem przemawiała obecność Akademii Górniczo-Hutniczej i między innymi dlatego spośród dwudziestu propozycji wybrano tę właśnie lokalizację kombinatu i nowego miasta - przekonywał historyk Maciej Miezian.

Czy prawdą jest, że na terenach, na których powstała Nowa Huta znajdowały się połacie nieurodzajnej ziemi? Jakie odszkodowania dostali rdzenni mieszkańcy tych terenów? Ilu ludzi wysiedlono? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Karolina Żłobecka i Maciej Miezian (Muzeum Historii Nowej Huty)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa Huta – dzieło polskiego socrealizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 05:50
"Budujemy Nową Hutę, pomocy udzieli nam Związek Radziecki" – tak propaganda komunistyczna przedstawiała kulisy budowy Nowej Huty.
rozwiń zwiń