Thelonious Monk. Prawdy i mity o geniuszu jazzu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 19:00
- Ta książka rozprawia się przede wszystkim z mitem Monka genialnego prymitywa - podkreślał Piotr Jagielski, opowiadając o książce "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya.
Audio
  • Wokół książki "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni" Robina D. G. Kelleya (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Thelonious Monk. Geniusz inny, niż inni
Okładka książki "Thelonious Monk. Geniusz inny, niż inni" Foto: mat. prasowe

mcBee1200.jpg
Cecil McBee: gwiazda kontrabasu i… kompozytor

Thelonious Sphere Monk to nie tylko jedna z najważniejszych postaci w historii muzyki jazzowej, autor kanonicznych standardów jak "Epistrophy", "Monk's Mood" czy "Round Midnight", ale również jedna z ikon amerykańskiej kultury. Jak przypominali goście audycji, wokół tej niezwykłej postaci narosło wiele mitów: o jego ekscentryzmie, aspołecznym zachowaniu, o jego dziwactwach.

- Mit człowieka, który nieprzytomny, wprowadzany na scenę siada przed fortepianem i nie do końca nawet wiedząc, co robi, przyciskając przypadkowo klawisze, tworzy wspaniałe kompozycje. To kompletna bzdura, która mogła powstać w białej prasie lat 50. i 60. - mówił Piotr Jagielski.

- Autor tej książki ma świadomość mitów związanych z Monkiem. Próbuje je tłumaczyć kontekstami społecznymi i krytym, ale jednak, rasizmem - dodawał Tomasz Gregorczyk. W podobnym duchu wypowiadał się trzeci z gości audycji, Cezary Gumiński: - Ta książka fantastycznie odbrązawia szereg przywar i dziwactw, które mu przypisywano.

Jakie to były "przywary"? Jaką drogę musiał pokonać Thelonious Sphere Monk, aby stać się legendą? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jacek Hawryluk

Goście: Piotr Jagielski (jeden z tłumaczy książki "Thelonious Monk. Geniusz inny niż inni"), Cezary Gumiński (nauczyciel akademicki, fan jazzu) i Tomasz Gregorczyk (dziennikarz radiowej Dwójki)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 17.30


Zobacz więcej na temat: Jazz Jacek Hawryluk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń