Dr Adolf Juzwenko: mój autostopowicz okazał się zomowcem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 19:00
- Jechałem samochodem z Wrocławia w stronę Wałbrzycha, gdzie schroniłem się na czas stanu wojennego - okres po 13 grudnia 1981 roku wspominał w Dwójce wrocławski historyk, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, od lat 70. działacz opozycji demokratycznej.
Audio
  • Dr Adolf Juzwenko wspomina lata stanu wojennego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
dr Adolf Juzwenko
dr Adolf Juzwenko Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Dr Adolf Juzwenko opowiadał, że czas po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce był okresem obfitującym w zaskakujące historie. Jedną z nich było spotkanie z zomowcem na drodze do Wałbrzycha. - Zabrałem go jako zwykłego autostopowicza. Okazało się, że pracuje w ZOMO. Powiedziałem mu, że gdybym wiedział to wcześniej, to bym go nie zabrał. Gdy zapytał dlaczego, odpowiedziałem mu, że jak mam pomagać komuś, kto na co dzień okłada nas pałą, ale jako, że już go wziąłem, to dowiozłem go na miejsce.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" trafił ostatecznie w ręce służb PRL w sierpniu 1982 roku. Oskarżono go o drukowanie w niedozwolonych pismach tekstów nawołujących do wojny domowej. Dr Adolf Juzwenko wspominał ciekawy pomysł mecenasa Jana Olszewskiego na obronę w tej sprawie, ale też zaskakującą postawę sędziego, który wydał wyrok uniewinniający.

W audycji rozmawialiśmy również o więziennym uniwersytecie i naciskach na uniwersytecie w sprawie wykonania przyjaznego gestu w kierunku partii. Gest, który wykonał dr Adolf Juzwenko, rozbawił władze uczelni...

***

Dr Adolf Juzwenko jest autorem prac naukowych szczególnie na temat stosunków polsko-rosyjskich. Od roku 1994 jest członkiem Polsko-Ukraińskiej Komisji do spraw Wspólnego Dziedzictwa Kulturalnego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził:  Jakub Kukla

Gość: dr Adolf Juzwenko (historyk)

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 17.30

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powielacze Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:43
W 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiedzieliśmy o pracy podziemnych drukarń.
rozwiń zwiń