Jerzy Haszczyński: proces demokratyzacji krajów arabskich jest nieodwracalny

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 18:00
- Demokratyzacja to bardzo długi proces. Łatwo jest obalić przywódców, ale trudno jest zlikwidować system, który ten przywódca reprezentował. Jednak proces zmian następuje we wszystkich krajach arabskich, tylko idzie różnym tempem - mówił w Dwójce publicysta Jerzy Haszczyński.
Arabska wiosna. Protesty w Jemenie w 2011 r.
Arabska wiosna. Protesty w Jemenie w 2011 r.Foto: akramalrasny / Shutterstock.com

Posłuchaj
26:33 Owzk 25.02.2021.mp3 Jerzy Haszczyński arabskiej wiośnie z perspektywy 10 lat (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Dziesięć lat temu miliony Arabów zbuntowały się przeciwko swoim autorytarnym przywódcom. Przyczyną demonstracji było niezadowolenie obywateli z warunków społeczno-ekonomicznych: bezrobocia, rosnących cen żywności, ale też ograniczania swobód obywateli i szerzącego się nepotyzmu władz.

Zaczęło się od haseł "precz z dyktaturą", a skończyło na wojnach domowych i milionach uchodźców. Jednak zdaniem Jerzego Haszczyńskiego, niesprawiedliwe byłoby uznanie, że jedyne, co pozostało, to zgliszcza i miliony ofiar. 

Czytaj też:

- Po paru miesiącach od rozpoczęcia protestów niektórzy wieścili, że to nie jest żadna wiosna. Potem, gdy doszło do kontrrewolucji w najważniejszym państwie arabskim, czyli obalenia władzy w Egipcie, widać było, że trudno jest uzyskać demokrację w krajach arabskich. Jednak ten proces już się rozpoczął i jest nieodwracalny - mówił gość audycji.

Publicysta podkreślił również, że proces przekształcenia dotychczasowych rządów w ustrój demokratyczny następuje powoli. - Jeden z analityków pochodzenia libijskiego powiedział: "Brytyjczycy do tego, co się nazywa demokracją, dochodzili 400 lat. Francuzi mniej więcej 150, a wy chcecie, żebyśmy my wszystko osiągnęli natychmiast". Przez ostatnie lata rozmawiałem również z wieloma intelektualistami z tamtego świata. Uważają, że nie można uznać, iż nic się w kwestii demokratyzacji nie dzieje. Jest to jednak długotrwały proces - zaznaczył Jerzy Haszczyński.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jerzy Haszczyński (publicysta)

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Dr Jan Tokarski: w czasie pandemii państwo jest jeszcze bardziej niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 20:33
- Jak mówił Arystoteles, jesteśmy zwierzętami politycznymi. Czyli ludzie to stworzenia, dla których naturalnym środowiskiem jest, można powiedzieć, środowisko sztuczne, wytworzone; środowisko pewnej wspólnoty państwowej. Dotarło też do mnie, że rolę państwa można, przy dowolnej turbulencji historycznej, czytać na dwa podstawowe sposoby - mówił w Dwójce filozof i publicysta. 
rozwiń zwiń