Polskie Radio
Section05
Jerzy Haszczyński

Krajobraz polityczny Niemiec przed wyborami

W zachodniej Europie coraz częściej dochodzą do głosu partie, które uważają, że Unia Europejska to twór, który nie ma możliwości ani podstaw funkcjonowania, a największy problem to uchodźcy. W Niemczech taką partią jest Alternatywa dla Niemiec (AfD), która jednak cały czas nie cieszy się dużą popularmością, a według ostatnich sondaży wręcz na niej traci.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory Jerzy Haszczyński Grzegorz Ślubowski

Zamach w Paryżu, szczyt UE na Malcie, cyberatak na KNF

Zamach na terenie Luwru w Paryżu, szczyt Unii Europejskiej na Malcie, cyberatak na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego – to główne tematy, które w Podsumowaniu Dnia komentowali Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita", Joanna Świątkowska, ekspertka Instytutu Kościuszki i Michał Krupiński, prezes PZU.
Zobacz więcej na temat:  Francja Luwr terroryzm Malta cyberprzestępczość Paryż Jerzy Haszczyński Unia Europejska Libia imigranci w Europie KNF

"Więcej świata" się przyda! "Trzeba powąchać rzeczywistość"

Zainteresowanie sprawami zagranicznymi jest coraz mniejsze. - Polska zapłaci za to – mówił w Jedynce Jerzy Haszczyński. Sławomir Dębski (PISM) podkreślał, że trzeba wychowywać odbiorców, przyzwyczajać ich do refleksji nad pewnymi problemami. Inaczej zmienimy się w mentalne peryferie, - Będzie nam się wydawać, że nic się nie zmienia i nie będziemy rozumieć świata ani nawet polskiej polityki zagranicznej - ostrzegał ekspert.
Zobacz więcej na temat:  Michał Żakowski Grzegorz Ślubowski Jerzy Haszczyński Sławomir Dębski

Sytuacja Koptów w Egipcie

W Egipcie uroczyście pochowano ofiary niedzielnego zamachu terrorystycznego w Kairze. W eksplozji w koptyjskiej, chrześcijańskiej świątyni zginęło ponad 20 osób. Władze zatrzymały ludzi, którzy mogą mieć związek z atakiem, a egipski prezydent publicznie poinformował o tożsamości zamachowca-samobójcy. O sytuacji Koptów mówił w Świecie w Powiększeniu Jerzy Haszczyński z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Egipt zamach terroryzm chrześcijaństwo Kair Jerzy Haszczyński islam

Parlament brytyjski: Interwencja brytyjska doprowadziła do upadku Libii

W środę w parlamencie brytyjskim poruszony został temat raportu komisji ds. zagranicznych. Raport dotyczy interwencji Wielkiej Brytanii i Francji w Libii. Według parlamentarzystów z komisji, interwencja ta była niepotrzebna i doprowadziła do tego, że Libia stała się państwem upadłym. Jak stwierdzili jej członkowie, odpowiedzialność za to ponosi były premier David Cameron. Gośćmi programu Świat w południe byli Jarosław Kociszewski i Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  David Cameron Libia Londyn Wielka Brytania Jerzy Haszczyński Francja