Andrzej Korzyński: wystarczy dwóch facetów i wieloślad

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:07
- Mam ogromną satysfakcję, że młodzi biorą się za te utwory. One dzięki temu żyją - mówił Dwójce Andrzej Korzyński, kompozytor muzyki, którą znamy wszyscy.
Płyty z muzyką Andrzeja Korzyńskiego
Płyty z muzyką Andrzeja KorzyńskiegoFoto: Jakub Kukla

Tę muzykę słyszał każdy: jeśli nie w "Akademii pana Kleksa", to "W pustyni i w puszczy"; jeśli nie w "Człowieku z marmuru", to w "Na srebrnym globie" czy w serialu "Janka". Poza tym kto nie zna Franka Kimono? Kto nie słyszał "Żółtych kalendarzy" śpiewanych przez Piotra Szczepanika? A to przecież tylko część ogromnego dorobku Andrzeja Korzyńskiego.


Posłuchaj
30:19 O wszystkim z kulturą 4 maj 2021 17_29_35.mp3 Rozmowa z Andrzejem Korzyńskim o kompozycjach filmowych (O wszystkim z kulturą /Dwójka)

 

Zawsze fascynowały go nowe brzmienia, poszukiwał tych nietuzinkowych, ciekawych. Niekonwencjonalne próby podejmował także wobec partytur na orkiestrę. - To były próby. Potem obróbki taśmowe, zwalnianie, przyspieszanie, puszczanie do tyłu - opowiadał kompozytor. - Wtedy nie było wielu instrumentów, żeby robić jakieś nieprawdopodobne rzeczy. Kiedy pojawiły się pierwsze syntezatory, to było światełko w tunelu - wspominał.

- To był czas, kiedy bardzo dużo muzyki filmowej pisałem. Był taki rok, że było ich piętnaście. Jednocześnie pracowałem w Polsce, w Niemczech, do Rosji mnie zapraszano. Byłem kompozytorem bloku wschodniego - żartował.

Zobacz także:

Przez wiele lat Andrzej Korzyński był kompozytorem Andrzeja Żuławskiego. Reżyser miał zwyczaj śmiać się, że w jego filmach kolega kompozytor wykorzystuje stare kawałki z filmów zrealizowanych w NRD, tyle że puszczone od tyłu. - Był niesamowity, mówił: musisz zrobić muzykę jakiej jeszcze nie słyszeli - mówił gość Dwójki. - Starałem się jak mogłem.

Źródło: Andrzej Korzyński – temat/Sen

Jedną ze znanych ścieżek filmowych autorstwa naszego rozmówcy jest muzyka do "Panny Nikt" Andrzeja Wajdy. Tajemnicza, niepokojąca i... elektroniczna. - To były już lata 90., wynajęcie orkiestry kosztowało. Jak producenci usłyszeli, że można zrobić brzmienie orkiestry symfonicznej przy pomocy klawiszy, dwóch facetów i wielośladu to nie było dyskusji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Korzyński (kompozytor)

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Spotkanie z muzyką z filmów maestro Antoniniego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 15:43
W audycji w roli głównej wystąpił Michelangelo Antonioni i muzyka z jego fenomenalnych filmów!
rozwiń zwiń