Czego uczy nas ten kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 18:00
- Powszechna dostępność do energii sprawiła, że zapomnieliśmy, iż nasz świat znalazł się w wygodnych pieleszach konsumpcjonizmu. To poczucie bezpieczeństwa okazało się złudne, głównie za sprawą agresji Rosji na Ukrainę. Skumulowały się też kryzysy klimatyczny i pandemiczny, te wszystkie wydarzenia rzutują na rynek energii, który podupada - mówił w Dwójce Jakub Wiech, dziennikarz i publicysta.
Czy kryzys nauczy nas oszczędzać planetę?
Czy kryzys nauczy nas oszczędzać planetę?Foto: shutterstock/Andrey_Popov

Czy nauczymy się żyć oszczędnie?

Czy kryzys zmusi nas do myślenia o świecie jako o czymś, co trzeba oszczędzać? Dość marnowania jedzenia, dość obfitości, czas uczyć się rozsądnie gospodarować dobrami przyrody, dość nieustannego wyrzucania dobrze działających urządzeń, bo wszedł nowy model. 

Potrzebna długofalowa strategia

Michał Szułdrzyński podjął te zagadnienia w rozmowie z Jakubem Wiechem, dziennikarzem gospodarczym, publicystą i eseistą. - Kryzys energetyczny traktujemy jako coś przejściowego, staramy się podejmować pewne doraźne zaradcze działania. W krótkim terminie owe oszczędności mogą zadziałać, jednak brakuje długofalowej strategii. Co będzie jeśli kryzys energetyczny zostanie z nami na zawsze, na to pytanie powinniśmy sobie odpowiedzieć - zaznaczył gość Dwójki.

***

Jakub Wiech (ur. w 1992 roku w Kielcach) – prawnik, dziennikarz, komentator. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował też w grupie naukowej badającej związki prawa i literatury, czego owocem była monografia "Prawo i literatura. Szkice", której był współautorem.

W czerwcu 2019 roku otrzymał stypendium Center for European Policy Analysis – James S. Denton’s Transatlantic Fellowship w Stanach Zjednoczonych.

W lipcu 2019 roku opublikował książkę "Energiewende. Nowe niemieckie imperium" opisującą kulisy niemieckiej transformacji energetycznej. W czerwcu 2020 został nagrodzony za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej w konkursie Towarowej Giełdy Energii "Platynowe Megawaty".

(Źródło: jakubwiech.com)


Posłuchaj
28:24 2022_09_22 17_30_23_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Czego uczy nas ten kryzys? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jakub Wiech (dziennikarz gospodarczy, publicysta i eseista)

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Marek Lewandowski o wpływie kryzysu energetycznego na działalność firm

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 12:30
Rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o wpływie kryzysu energetycznego na działalność firm.
rozwiń zwiń