Polskie Radio
Section05
konsument

Produkty z przeceny są objęte innymi zasadami? Prezes UOKiK wyjaśnia

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kontekście Black Friday przypomina, że okazyjna cena nie sprawia, że konsument traci swoje podstawowe prawa, jak na przykład prawo do reklamacji. Tomasz Chróstny zapowiada także, że UOKiK w odpowiedzi na skargi klientów będzie sprawdzał, czy rzeczywiście mieliśmy w danym przypadku do czynienia z przeceną, czy być może sklep najpierw podniósł cenę, by potem oferować go rzekomo taniej.
Zobacz więcej na temat:  black friday GOSPODARKA konsument UOKiK POLSKA

PORADNIK Black Friday: UOKiK radzi, jak nie dać się nabrać na rzekome promocje

Trzeba pamiętać, że Black Friday może być dla niektórych sprytnych handlowców okazją, do pozbycia się magazynowych zaległości oraz towarów wadliwych czy słabej jakości. Stąd urząd, przedstawiając listę pułapek czyhających na klientów, przypomina, że nawet przecenione towary - jeśli okażą się wadliwe - podlegają reklamacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK konsument black friday handel oszustwa ceny POLSKA zakupy społeczeństwo

Centra handlowe "wracają do gry". Rośnie liczba klientów, którzy wydają więcej niż przed pandemią

Po ostatnim lockdownie odwiedzalność centrów handlowych rośnie, choć nadal jest niższa niż w 2019 r.; jednocześnie obroty zbliżają się do poziomów sprzed pandemii, a średnie wydatki osób odwiedzających centra handlowe są nawet wyższe - wynika z raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel sklepy hipermarkety konsument finanse Koronawirus w Polsce

Projekt systemu kaucyjnego dot. butelek na napoje. Czy konsumenci stracą na nowym prawie?

W pierwszym kwartale 2022 roku rząd planuje przyjąć projekt ustawy wprowadzający powszechny system kaucyjny obejmujący butelki na napoje. - Na pewno chcielibyśmy, aby ten system objął butelki plastikowe o pojemności 3 litrów oraz butelki szklane o pojemności 1,5 litra - informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. 
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu ekologia środowisko recykling konsument sklep Aleksander Ziemiańczyk

Eksperci o zmianach postaw konsumpcyjnych, rosnącej roli państwa i decyzjach gospodarczych "last minute"

Pandemia zmieniła gospodarkę tak jeśli chodzi o przyzwyczajenia konsumenckie, jak i miejsca produkcji czy technologie. Przede wszystkim wiemy juś, że musimy stawiać na dywersyfikację oraz, że wiele dycycji musi być przyjmowanych w ostatinej chwili, szybko. Widać też wyraźnie rosnący udział państwa w gospodarce - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Piotr Palutkiewicz, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  konsument GOSPODARKA pandemia wydatki inflacja pieniądze