Polskie Radio
Section05
konsument

Eksperci: dobra sytuacja na rynku pracy pozwala Polakom patrzeć w przyszłość z większym optymizmem

Polscy konsumenci z coraz większym optymizmem patrząc w przyszłość. Cenią sobie dobrą sytuację na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń przewyższający już inflację. Czekają oczywiście na to co zdarzy się z VAT na żywność i cenami energii ale podobnie jak wojak Szwejk coraz częściej twierdzą, że "jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było"  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych banku PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy inflacja oszczędzanie depozyt emerytura konsument recesja

"11 listopada coraz mocniej kojarzy się ze spożywaniem rogali świętomarcińskich". Rośnie popularność polskiego wypieku

W Polsce zarejestrowanych jest 87 producentów mających uprawnienia do wypiekania i sprzedaży rogali świętomarcińskich. W ocenie wiceszefa KOWR Marcina Wrońskiego uzyskanie unijnego oznaczenia i wypromowanie produktu spowodowało, iż jest on znany w całym kraju, a nie tylko w Wielkopolsce.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości rogal świętomarciński GOSPODARKA tradycja konsument KOWR

Eksperci: rośnie optymizm konsumentów, ale na większe zakupy jeszcze się nie wybierają

Polscy konsumenci znacznie bardzie optymistycznie patrzą w przyszłość niż kilka miesięcy temu, ale niepewność jaka ma miejsce w gospodarce pozostaje. Raczej odbudowują swoje  wcześniej nadszarpnięte oszczędności. Cieszy ich przede wszystkim niższa inflacja, ale ten trend z kolei może negatywnie przełożyć się na wysokość wpływów budżetowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki konsument nastrój inflacja

Korekta danych. PKB Polski w górę. Istotny wzrost konsumpcji publicznej

Europejskie urzędy statystyczne coraz częściej dokonują istotnych korekt danych o stanie gospodarki. W ostatnim czasie poznaliśmy skorygowane odczyty rachunków narodowych z Hiszpanii, Niderlandów, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Wszystkie te kraje zwiększyły szacowane tempo wzrostu PKB w 2021 r. w górę. Skala korekt wyniosła od 0,9 pkt. proc. do 1,3 pkt. proc. Wielkości te znacząco przekraczają standardowe korekty widoczne w ostatnich latach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorca firma konsument pkb eurostat gus

ANALIZA "Przestaliśmy być naiwni." Odradza się polityka patriotyzmu gospodarczego

"W drugiej dekadzie XXI w. Polacy przyznali sobie prawo do prowadzenia polityki patriotyzmu gospodarczego, takie samo jakie przyznały sobie wiele dekad temu inne narody. Jest to polityka realizowana bez nienawiści do innych, ale w mądrym dostrzeganiu i realizowaniu interesu własnego narodu" - twierdzą autorzy raportu "Wybrakowany potencjał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument patriotyzm firma zakupy POLSKA

ANALIZA Zagraniczny kapitał transferuje zyski z Polski. Patriotyzm gospodarczy kluczem do silnej gospodarki

Globalne koncerny wyprowadzają zyski z krajów pierwotnej produkcji poprzez optymalizację podatkową oraz sterowanie wartością dodaną. Tego typu strategia doprowadza do skutecznego wyprowadzania zarobionych na krajowym rynku pieniędzy do innych obszarów gospodarczych. Generuje to ogromne straty społeczno-gospodarcze dla kraju gospodarza produkcji. Zyskowność globalnej spółki matki wynosi średnio 11%, a jej spółki córki w Polsce jest 3 razy mniejsza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument patriotyzm firma zakupy POLSKA Niemcy Francja

Promocja żywności regionalnej w Niemczech. "Liczba etykiet jest obecnie niewyobrażalna"

Krajowi dostawcy obecnie sami mogą decydować, jakimi znakami chcą oznaczać czy promować swoje produkty. "Liczba regionalnych etykiet jest obecnie niewyobrażalna" - przyznaje Federalne Centrum Żywienia (BZfE). To odpowiedź na konsumencki trend w RFN. Okazuje się, że ponad połowa Niemców jest skłonna płacić wyższe ceny za żywność wyprodukowaną regionalnie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy żywność regiony rolnictwo RFN konsument ceny żywności społeczeństwo ŚWIAT Europa rolnicy warzywa owoce

Program "Lokalna półka". Rzecznik rządu: patriotyzm konsumencki będzie dużo łatwiejszy

Program "Lokalna półka" pozwoli na podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Na paragonach będzie można sprawdzić, z jakiego kraju pochodzi dany produkt. Patriotyzm konsumencki będzie dużo łatwiejszy - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Piotr Müller żywność owoce warzywa POLSKA ceny żywności rolnictwo konsument patriotyzm społeczeństwo wybory w Polsce PiS