Polskie Radio
Section05
konsument

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta oraz przeciwdziałaniu lichwie. Sprawdź szczegóły

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o prawach konsumenta. Przepisy wydłużają m.in. z 2 do 6 lat okres dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi. Prezydent podpisał również ustawę zmieniającą przepisy ustanowione w celu przeciwdziałania lichwie. Ma ona na celu zapobieganie udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel usługi usługi online konsument reklamacja prawa konsumenta pożyczka finanse osobiste

Światowy Dzień Oszczędzania. UOKIK zaprasza na zrównoważone zakupy

Światowy Dzień Oszczędzania to doskonała okazja, by położyć nacisk na odpowiedzialne wybory konsumenckie, które mogą odegrać kluczową rolę w kształtowaniu ładu gospodarczego - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodaje, że zrównoważona konsumpcja będzie wiodącym tematem polskiej prezydencji Międzynarodowej Sieci Ochrony Konsumentów w latach 2023-2024.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zakupy konsument społeczeństwo ochrona środowiska UOKiK

Wprowadzanie w błąd konsumentów będzie drogo kosztować firmę KFG. UOKiK nałożył karę finansową

160 tys. zł. kary za wprowadzanie konsumentów w błąd poprzez m.in. nieuprawnione wykorzystanie logotypów znanych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych nałożył Prezes UOKiK na firmę KFG i jej prezesa. Ukarana spółka używała wprowadzającej w błąd nazwy "Krajowy Fundusz Gwarancyjny", wykorzystywała w sposób nieuprawniony logotypy znanych instytucji w celu zachęcenia klientów do ryzykownych inwestycji finansowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK konsument finanse osobiste inwestycje

Czego uczy nas ten kryzys?

- Powszechna dostępność do energii sprawiła, że zapomnieliśmy, iż nasz świat znalazł się w wygodnych pieleszach konsumpcjonizmu. To poczucie bezpieczeństwa okazało się złudne, głównie za sprawą agresji Rosji na Ukrainę. Skumulowały się też kryzysy klimatyczny i pandemiczny, te wszystkie wydarzenia rzutują na rynek energii, który podupada - mówił w Dwójce Jakub Wiech, dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  kryzys Dwójka Michał Szułdrzyński energetyka konsument

OLX z zarzutami Prezesa UOKiK. Użytkownicy sygnalizowali stosowanie nieuczciwych praktyk

Wprowadzające konsumentów w błąd sortowanie ofert w serwisie oraz iluzoryczna ochrona kupujących w ramach "Pakietu ochronnego" - to tylko niektóre praktyki zakwestionowane przez Prezesa UOKiK, który postawił zarzuty popularnej platformie sprzedażowej OLX.pl. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 10 proc. obrotu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA e-commerce handel online handel internetowy UOKiK konsument ceny

Uwaga na naciągaczy! Jak się przed nimi uchronić?

Naciągacze mogą proponować rozmaite oferty internetowe, np. darmową naukę języków obcych, aplikacje z dietami, subskrypcje treningów. Gdy klient orientuje się, że oferta nie spełnia jego wymogów i chce zrezygnować, czyli odstąpić od umowy, może się okazać, że firma mu to uniemożliwia. Co na to prawo konsumenckie? 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski oszustwa firmy prawo konsument prawa konsumenta UOKiK Małgorzata Cieloch

Czy Polacy preferują zakupy przez internet, zamiast sklepów stacjonarnych? Znamy wyniki badania na ten temat

Po pandemii Polacy wrócili do sklepów stacjonarnych. W marcu 2021 r. 43 proc. badanych deklarowało, że odwiedza je rzadziej, a maju 2022 roku ten odsetek spadł do 20 proc. - wynika z analizy EY. Zakupy stacjonarne nadal cieszą się większą popularnością niż internetowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sklep internetowy handel konsument sklep e-commerce finanse cyberbezpieczeństwo