Rozprawa sądowa jako operowa sztuka

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 10:50
- Opera żywi się dramaturgią procesu i wymierzania sprawiedliwości. A sala sądowa to gotowy scenariusz do inscenizacji - mówiła prof. Ewa Łętowska, wskazując na związki prawa i opery.
Audio
  • Prof. Ewa Łętowska i Krzysztof Pawłowski o związkach prawa i opery (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Proces sądowy niczym spektakl operowy? A może na odwrót? Na zdj. inscenizacja Normy Vincenza Belliniego, El Palau de les Arts Reina Sofa, Walencja, 2015
Proces sądowy niczym spektakl operowy? A może na odwrót? Na zdj. inscenizacja "Normy" Vincenza Belliniego, El Palau de les Arts Reina Sofía, Walencja, 2015 Foto: PAP/EPA/MANUEL BRUQUE

"Opera na papierze to jedynie słowa i nuty, które mało kto umie czytać. Ożywa dopiero dzięki wysiłkom Inscenizatora. To on ożywa ją znaczeniami, których byśmy nawet się nie domyślali. Nie inaczej z prawem. Tylko dzięki Prawnikowi-Inscenizatorowi (...) prawo odczytane i zastosowane ujawnia swoje znaczenie. Mądrość i głupotę" - piszą prawniczka prof. Ewa Łętowska i filozof Krzysztof Pawłowski, autorzy książki "O operze i o prawie", których gościliśmy w Dwójce.

Okazuje się, że te dwie, wydawałoby się, odległe dziedziny - prawo i operę - bardzo wiele łączy. Coś wspólnego jest bowiem w różnych interpretacyjnych pomysłach na nowe inscenizacje Verdiego czy Pucciniego z tym, że dwóch urzędników wyda na podstawie tego samego rozporządzenia różne decyzje. Z kolei widownię operową można porównać do tej na sądowej sali.

Wizyta prawnika w operze przynosi, co dowodzi audycja, wiele praktycznych wiadomości.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: prof. Ewa Łętowska (prawnik), Krzysztof Pawłowski (filozof)

Data emisji: 13.04.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/asz

Czytaj także

"Space opera". Muchy jako ofiary kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 18:14
Zwraca uwagę już pierwsza scena: chór muszek owocówek, śpiewających w imieniu wszystkich zwierząt - uczestników eksperymentów związanych z podbojem kosmicznej przestrzeni.
rozwiń zwiń