Konserwatyści chętniej wierzą w teorie spiskowe?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 20:00
- Trwa poszukiwanie cech osobowościowych sprzyjających podatności na teorie spiskowe. Dwa wymiary już znamy - odpowiadał w Dwójce psycholog, prof. Mirosław Kofta.
Audio
  • Skąd się biorą teorie spiskowe? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Co innego, kiedy widzimy spisek stojący za pojedyncznym wydarzeniem, a co innego jeśli w ten sposób tłumaczymy całość rzeczywistości (zdjęcie ilustracyjne)
Co innego, kiedy widzimy spisek stojący za pojedyncznym wydarzeniem, a co innego jeśli w ten sposób tłumaczymy całość rzeczywistości (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glowimagers/EastNews

- Jednym z nich jest osobowość paranoidalna. Jeśli ktoś ma skłonność do urojeń, to łatwiej uwierzy w teorię spiskową - przekonywał prof. Kofta. Wierze w przysłowiowy brak przypadków sprzyja też autorytaryzm w rozumieniu psychologicznym, często utożsamiany z konserwatyzmem prawicowym. - Jest to skłonność do łatwego podporządkowywania się zwierzchności, wrogość wobec osób, które naruszają zastane normy, w końcu skłonność do kultywowania konwencji społecznych - wyjaśniał gość Dwójki.

Bynajmniej to nie jedyne czynniki, które powodują odrzucenie racjonalnych wyjaśnień rzeczywistości na rzecz wiary w działalność tajnych organizacji, a nawet kosmitów. Jakie są przyczyny popularności teorii spiskowych? Czy są jakieś pozytywne konsekwencje tego sposobu myślenia?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr. Franciszek Czech - kulturoznawca, prof. Mirosław Kofta - psycholog i dr. Jan Tokarski - filozof

Data emisji: 2.06.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/ag

Czytaj także

Mężczyzna - nowa słaba płeć

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 20:20
- Należy odejść od poglądu, w którym rola ojca sprowadza się do żywiciela lub wojownika, a matki do bycia opiekunką, sprzątaczką i kucharką - mówił w Dwójce prof. Philip Zimbardo.
rozwiń zwiń