Julia Hartwig: jeżeli idziemy przez świat roztargnieni, to nic z niego nie mamy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 16:50
- Nie lubię ubóstwiania dzieciństwa, które się bardzo często pojawia w literaturze, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ono jest źródłem twórczości dla wielu pisarzy i że to jest piękne źródło. Natomiast sama nigdy nie czułam potrzeby powrotu do tego okresu, żeby go opisywać, żeby wracać do jakichś szczegółów - wspominała w rozmowach w Dwójce poetka Julia Hartwig.
Julia Hartwig w Polskim Radiu (2012 r.)
Julia Hartwig w Polskim Radiu (2012 r.)Foto: Wojciech Jurzyk/PR

Posłuchaj
28:49 O wszystkim z kulturą 100. rocznica urodzin Julii Hartwig - wspomnienie 13.08.2021.mp3 Wspomnienie o Julii Hartwig w 100 rocznicę urodzin poetki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Julia Hartwig forum 1200.jpg
Pani Julia. Wspomnienia o Julii Hartwig w setną rocznicę urodzin
- Zasadniczą umiejętność opisania tego świata trzeba mieć, ale zdarzają się takie szczęśliwe przypadki kiedy natrafia się na poetycką formułę, która absolutnie pasuje do tego co oglądamy. To się nie zawsze zdarza, ale zawsze wynika z pewnego przygotowania. Jeżeli idziemy przez świat roztargnieni, to właściwie nic z niego nie mamy - mówiła wybitna artystka.

Julia Hartwig z radiowego archiwum

Obchodzisz urodziny/ urodziny sierpniowe pod spadającymi gwiazdami/ To "Łzy świętego Wawrzyńca"/ łzy oczyszczone z cierpienia - pisała Julia Hartwig w wierszu z tomu "Bez pożegnania".

Urodziła się w Lublinie 14 sierpnia 1921 roku. Pierwszy wiersz opublikowała w 1936 roku w gazetce szkolnej "W słońce". Podczas wojny studiowała polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, była łączniczką Armii Krajowej. Jej pierwszy tom wierszy "Pożegnania" ukazał się w 1956 roku. Razem z mężem Arturem Międzyrzeckim była zaangażowana w działalność opozycji demokratycznej, a także w działalność polskiego Pen Clubu, którego Artur Międzyrzecki w latach 1991-1996 był prezesem. Zmarła w Stanach Zjednoczonych 14 lipca 2017 roku - jak napisała jej córka Daniela: "we śnie i z uśmiechem na twarzy. Odeszła spokojnie i godnie, tak jak żyła".

Czytaj też:

Przez wiele lat Julia Hartwig obdarowywała słuchaczy Dwójki opowieściami: o swoim życiu, podróżach, ludziach, których spotkała, ulubionych pisarzach, kompozytorach, malarzach, dzieliła się refleksjami na temat sensu i tajemnic poezji.

W audycji przypomnimy fragmenty rozmów z poetką, a także jej odpowiedzi na tzw. kwestionariusz Prousta. Nie zabraknie również wierszy czytanych przez Julię Hartwig.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Dorota Gacek

Gość: Julia Hartwig (poetka)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Julia Hartwig nie żyje. "Była prawdziwą damą"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 11:00
- Julia była elegancka i dyskretna, a jednocześnie biło od niej nadzwyczajne ciepło, życzliwość i ciekawość względem drugiego człowieka - powiedział eseista Bronisław Maj, wspominając jedną z najwybitniejszych polskich poetek, która zmarła 14 lipca w wieku 95 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"U Haydna znajduję wszystko". Radiowe opowieści Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:00
"Joseph Haydn to mój ulubiony kompozytor. Płyty z jego muzyką mam zawsze pod ręką. W jego twórczości znajduję wszystko, co pomaga żyć" - mówiła kiedyś w Dwójce wybitna poetka. W audycji przypomnieliśmy najciekawsze radiowe wypowiedzi zmarłej 14 lipca Julii Hartwig.
rozwiń zwiń