Niezaspokojona żądza (myślenia). Rozmowy z Susan Sontag

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 09:55
– Każda sytuacja stanowiła dla niej pretekst, by daną rzecz przemyśleć. Był to dla niej naturalny sposób przeżywania rzeczywistości – mówiła w Dwójce Małgorzata Szczurek o Susan Sontag. Punktem wyjścia audycji na temat znakomitej amerykańskiej pisarki i intelektualistki było polskie wydanie szczególnego wywiadu z Sontag – "Myśl to forma odczuwania".
Audio
  • Z Małgorzatą Szczurek o Susan Sontag rozmawia Dorota Gacek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
fragment okładki książki Myśl to forma odczuwania
fragment okładki książki "Myśl to forma odczuwania"Foto: materiały promocyjne wydawnictwa Karakter

"Gdybym ocalała z katastrofy samolotu, być może zainteresowałabym się historią lotnictwa”, mówi Susan Sontag na początku fascynującej rozmowy z Jonathanem Cottem, dziennikarzem, któremu udzieliła wywiadu w 1978 roku. Rozmowa to fascynująca, bo taka też jest osobowość bohaterki: zachłannej doświadczania rzeczywistości, głodnej poznawania nowych rzeczy – idei, książek, miejsc, ludzi.
Co istotne, i co zawiera się w tytule tego wywiadu – "Myśl to forma odczuwania" – myślenie nie jest według Sontag przeciwieństwem emocji. Te dwa sposoby doświadczania rzeczywistości (ale i: oswajania jej) są dla Sontag jednako bliskie. – Jedną z naczelnych metod, która jej przyświecała, było zaglądanie pod podszewkę rzeczywistości. Niezgoda na pewniki i stereotypy. Analizowanie życiowych sytuacji – podkreślała w Dwójce redaktor naczelna wydawnictwa "Karakter" Małgorzata Szczurek, opowiadając o cechach Sontag (choćby o twórczym, motywującym wciąż do działania, niepokoju).

"Mam pewne wyobrażenie, które na co dzień podtrzymuję, że sama siebie stworzyłam. Uznałam, że tak musi być, i podjęłam wyzwanie. Bardzo mnie to ekscytowało", powiedziała Sontag w wywiadzie z Jonathanem Cottem. Nie tylko o tej książce z Małgorzatą Szczurek rozmawiała w "Kwadransie bez muzyki" Dorota Gacek.

jp/bch

Zobacz więcej na temat: dziennikarze KSIĄŻKA
Czytaj także

"Ameryka nienawidziła jej bardziej niż terrorystów"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 12:37
Po 11 września 2001 roku powiedziała, co myśli o nastrojach panujących w Ameryce. Odważna, bezkompromisowa i – wciąż poszukująca była przez całe swoje życie. Już niebawem polska premiera pierwszego tomu dzienników Susan Sontag.
rozwiń zwiń