George Orwell na tropie agentów Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:00
– Pisarz znał wielu angielskich intelektualistów i ludzi z kręgu sztuki. Obserwując ich, spisywał swoje podejrzenia. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach miał rację – mówił w Dwójce Bartłomiej Zborski, tłumacz dzieł George'a Orwella, opowiadając o zbiorze esejów pisarza "Ghandi w brzuchu wieloryba".
Audio
  • "Ghandi w brzuchu wieloryba". O twórczości George'a Orwella opowiada Bartłomiej Zborski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment okładki książki Georgea Orwella Ghandi w brzuchu wieloryba
Fragment okładki książki George'a Orwella "Ghandi w brzuchu wieloryba"Foto: mat. prasowe

/

Tytuł tomu jest zaskakujący - nie został wymyślony przez samego pisarza. Tłumacz książki przyznał w "Kwadransie bez muzyki" , że to pewien chwyt marketingowy. W tytule książki połączono bowiem dwa słynne eseje Orwella. Jeden z nich dotyczy Ghandiego i jest najbardziej znanym tekstem o tym polityku. Drugi to głośny esej Orwella "W brzuchu wieloryba", mówiący o kapitulacji intelektualistów wobec dwudziestowiecznych systemów totalitarnych - komunizmu i faszyzmu.

Zbiór tekstów George'a Orwella pokazuje bardzo różne wcielenia i twarze tego angielskiego powieściopisarza, dziennikarza, publicysty i eseisty. Całość składa się jednak na portret człowieka pełnego zdecydowania, o silnym charakterze i przekonaniach.

– Orwell był wszystkim – stwierdził Bartłomiej Zborski . – Był nędzarzem, który pisywał reportaże wcieleniowe dla francuskich i brytyjskich gazet, był krytykiem literackim, był wizjonerem politycznym, analitykiem kultury popularnej, wreszcie - autorem tzw. "Listy Orwella", patriotą, który uważał za stosowne ostrzec czynniki rządowe przed infiltracją stalinizmu – dodał gość Dwójki, wspominając o kontrowersyjnym, sporządzonym przez pisarza pod koniec życia spisie potencjalnych agentów i zwolenników Stalina działających skrycie w powojennej Anglii.

Audycję prowadziła Dorota Gacek.

m/bch

Czytaj także

Orwell. Nie wierzył w siebie. Pisał porażające rzeczy o Birmie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:30
Pisał też o Stalinie i Czerwonym Kapturku - w nowo wydanej w Polsce książce pojawiły się nieznane teksty i mało znana twarz pisarza: był przyjacielem Polaków i żołnierzem straumatyzowanym wojną w Birmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń