X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

George Orwell na tropie agentów Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 17:00
– Pisarz znał wielu angielskich intelektualistów i ludzi z kręgu sztuki. Obserwując ich, spisywał swoje podejrzenia. Po latach okazało się, że w wielu przypadkach miał rację – mówił w Dwójce Bartłomiej Zborski, tłumacz dzieł George'a Orwella, opowiadając o zbiorze esejów pisarza "Ghandi w brzuchu wieloryba".
Audio
  • "Ghandi w brzuchu wieloryba". O twórczości George'a Orwella opowiada Bartłomiej Zborski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment okładki książki Georgea Orwella Ghandi w brzuchu wieloryba
Fragment okładki książki George'a Orwella "Ghandi w brzuchu wieloryba"Foto: mat. prasowe

/

Tytuł tomu jest zaskakujący - nie został wymyślony przez samego pisarza. Tłumacz książki przyznał w "Kwadransie bez muzyki" , że to pewien chwyt marketingowy. W tytule książki połączono bowiem dwa słynne eseje Orwella. Jeden z nich dotyczy Ghandiego i jest najbardziej znanym tekstem o tym polityku. Drugi to głośny esej Orwella "W brzuchu wieloryba", mówiący o kapitulacji intelektualistów wobec dwudziestowiecznych systemów totalitarnych - komunizmu i faszyzmu.

Zbiór tekstów George'a Orwella pokazuje bardzo różne wcielenia i twarze tego angielskiego powieściopisarza, dziennikarza, publicysty i eseisty. Całość składa się jednak na portret człowieka pełnego zdecydowania, o silnym charakterze i przekonaniach.

– Orwell był wszystkim – stwierdził Bartłomiej Zborski . – Był nędzarzem, który pisywał reportaże wcieleniowe dla francuskich i brytyjskich gazet, był krytykiem literackim, był wizjonerem politycznym, analitykiem kultury popularnej, wreszcie - autorem tzw. "Listy Orwella", patriotą, który uważał za stosowne ostrzec czynniki rządowe przed infiltracją stalinizmu – dodał gość Dwójki, wspominając o kontrowersyjnym, sporządzonym przez pisarza pod koniec życia spisie potencjalnych agentów i zwolenników Stalina działających skrycie w powojennej Anglii.

Audycję prowadziła Dorota Gacek.

m/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orwell. Nie wierzył w siebie. Pisał porażające rzeczy o Birmie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:30
Pisał też o Stalinie i Czerwonym Kapturku - w nowo wydanej w Polsce książce pojawiły się nieznane teksty i mało znana twarz pisarza: był przyjacielem Polaków i żołnierzem straumatyzowanym wojną w Birmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

George Orwell - antykomunistyczny socjalista

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 06:44
Najbardziej fascynujące, przewijające się we wszystkich jego biografiach, jest pytanie o książkę "Rok 1984". Skąd on to wszystko wiedział? Jak to przewidział?
rozwiń zwiń