Orwell. Nie wierzył w siebie. Pisał porażające rzeczy o Birmie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 14:30
Pisał też o Stalinie i Czerwonym Kapturku - w nowo wydanej w Polsce książce pojawiły się nieznane teksty i mało znana twarz pisarza: był przyjacielem Polaków i żołnierzem straumatyzowanym wojną w Birmie.
Audio
  • Polska i Birma w twórczości Orwella (Sezon na Dwójkę)
George Orwell
George OrwellFoto: Wikimedia Commons, domena publiczna

- Kochał przeszłość, nienawidził teraźniejszości i śmiertelnie bał się przyszłości - mówił o nim przyjaciel. Bez złudzeń patrzył na swoje czasy, wizję przyszłości ludzi miał raczej mroczną (pierwszy użył określenia zimna wojna).
Ze sceptycyzmem George Orwell odnosił się także do własnej twórczości, uważał, że jego książki są niewiele warte. To ciekawe, bo przecież "1984", jego chyba najsłynniejsza antyutopia, przekaz ma bardzo silny - to ostrzeżenie przed tyranią, kłamstwem, siłą propagandy.

/

- Zawsze mówił, że życie to same klęski. Najprawdopodobniej wzięło się to z traumy psychicznej, której doznał służąc w Birmie. Birma była dla niego tyglem, z którego powstały prawie wszystkie utwory - opowiadał tłumacz jego utworów Bartłomiej Zborski.
Orwell, silnie wyczulony na dziejowe niesprawiedliwości, był bardzo zaangażowany w sprawy polskie. Apelował o pomoc dla powstańców walczących w Warszawie, chciał napisać powieść o zbrodni katyńskiej.
Właśnie się ukazał zbiór jego tekstów nieznanych dotąd w Polsce. "Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek" to wybór trzydziestu ośmiu esejów, opowiadań, recenzji, listów oraz drobnych form literackich. Książkę otwiera historyjka szkolna z morałem, a zamyka niedokończony szkic "Evelyn Waugh".
"Sezon na Dwójkę" z cyklu "Co słychać w literaturze?" przygotowała Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska. Obszerne fragmenty audycji do wysłuchania w nagraniu.Czytaj także

Wielki Brat zna Cię lepiej, niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 17:19
Dobrowolnie, częstokroć nieświadomie, przekazujemy dane na nasz temat. Powszechna inwigilacja, kojarzona bardziej z antyutopią Orwella niż z rzeczywistością, zaczyna przybierać realne, groźne kształty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpalili świątynie, przez zdjęcie na Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 13:12
Muzułmanie podłożyli ogień pod świątynie buddyjskie i dziesiątki domów należących do buddystów. Powód to zdjęcie na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wykopie kilkadziesiąt Spitfire`ów... i sprzeda

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 18:14
Brytyjski entuzjasta myśliwców Spitfire zamierza wydobyć spod ziemi kilkadziesiąt tych słynnych samolotów ukrytych pod koniec wojny w Birmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"By ratować Bułhakowa, była gotowa iść do łóżka z każdym"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:17
- Ona była jego tarczą. Dzięki niej światło dzienne ujrzała powieść "Mistrz i Małgorzata" - mówił prof. Tadeusz Klimowicz, z którym rozmawialiśmy o wydanych właśnie w Polsce zapiskach Michaiła Bułhakowa oraz jego żony, Jeleny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lechoń, Tuwim oraz sprawa sowiecka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:00
Dwóch świetnych poetów, przez wiele lat przyjaciół, podzieliła polityka. O złożonych relacjach między nimi rozmawialiśmy – w rocznicę urodzin Jana Lechonia i w roku poświęconym Julianowi Tuwimowi – w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birma – zobacz niezwykłe świątynie i… osiem włosów Buddy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 11:00
Jedną z największych atrakcji Birmy jest złota świątynia Shwedagon, znajdująca się w mieście Rangun. To najsłynniejsza, najbardziej okazała i najbardziej znana na świecie budowla w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki na tle religijnym. Mocne słowa prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 15:31
Prezydent Birmy Thein Sein ostrzegł, że w razie konieczności rząd użyje siły, by zakończyć trwające od zeszłego tygodnia starcia między muzułmanami i buddystami.
rozwiń zwiń