"Bitwa pod Orszą" – dokument, propaganda, zagadka

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 16:40
– Armata pośrodku przypomina tę z pewnego dzieła Dürera. Nie wiemy, czy to Dürerowi ją skradziono, czy było na odwrót – mówił o obrazie dr Hieronim Grala.
Audio
  • "Bitwa pod Orszą" – dokument, propaganda, zagadka (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment obrazu Hansa Krella Bitwa pod Orszą
Fragment obrazu Hansa Krella "Bitwa pod Orszą"Foto: Wikipedia/domena publiczna

8 września 1514 r. pod Orszą armia polsko-litewska stoczyła z wojskami moskiewskimi jedną z ważniejszych bitew za panowania Zygmunta Starego. Została ona uwieczniona przez nieznanego malarza na wczesnorenesansowym obrazie, który znajduje się dzisiaj w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W pięćsetną rocznicę bitwy w stolicy zorganizowano debatę "Malowana wiktoria" poświęconą nowym badaniom na temat tego tajemniczego dzieła, łączącym w sobie dokumentalną szczegółowość z propagandowym przedstawieniem bitwy, która odwróciła los kurczącej się pod moskiewską nawałą Polski Jagiellonów.

Prowadzenie: Dawid Dziedziczak

Goście: dr Aleksiej Łobin (historyk wojskowości, autor monografii bitwy pod Orszą), dr Wolodymyr Hucuł (autor najnowszych prac o obrazie Hansa Krella), dr Hieronim Grala (historyk, badacz dziejów Rusi)

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"

Data emisji: 4.11.2014

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Pierwsze selfie pochodzi z szesnastego wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 10:00
– Parmigianino jako 21-latek namalował ten obraz w jednym celu. Chciał pokazać, co potrafi, udowodnić swój talent i zaprezentować samego siebie na dworze papieskim w Rzymie – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o obrazie "Autoportret w wypukłym lustrze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malowani oficerowie na bankiecie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 13:50
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o "Bankiecie oficerów bractwa świętego Jerzego" niderlandzkiego malarza Fransa Halsa, pierwszego wielkiego artysty siedemnastowiecznej szkoły holenderskiej, jednego z najsłynniejszych ówczesnych portrecistów.
rozwiń zwiń