Skąd się wzięły spodki kosmiczne na Śnieżce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 17:00
Jedna z legend mówi, że w najwyższym dysku obserwatorium na Śnieżce znajduje się mózg Stanisława Lema. Złośliwi nazywają ten budynek "trzema hamburgerami".
Audio
  • Historia obserwatorium na Śnieżce - opowiadają Filip Springer i Waldemar Wawrzyniak. Materiał przygotował Kamil Radomski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Nic dziwnego, że przywołuje skojarzenia ze statkami kosmicznymi...
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Nic dziwnego, że przywołuje skojarzenia ze statkami kosmicznymi...Foto: Wikipedia/Piaseq/C.C. 3.0

Na obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce składają się trzy czarne spodki. Zaprojektowali je w latach 60. Witold Lipiński i Waldemar Wawrzyniak. Budynek oddano do użytku w 1974 roku. Jego forma do dziś wzbudza dyskusje. – Ponieważ obserwatorium powstało w czasach, kiedy ludzie podbijali kosmos, to niektórzy widzą w nim nawiązanie do żeglugi kosmicznej - opowiadał reportażysta Filip Springer.- Sam Witold Lipiński wskazuje, że główną inspiracją były kamienie sudeckie, które leżą na górze - dodawał.
W podobnym tonie wypowiada się z drugi architektów Waldemar Wawrzyniak, który w Dwójce tłumaczył, że kształt budynku był zapisany w samej przyrodzie. - Wpisywanie tam prostokątnych obiektów wydawało nam się nie do przyjęcia. Ze względu na warstwice, na to, że należało pokonywać tam mnóstwo spadków.  Należało zaprojektować coś, co pozwoli jak najszybciej i jak najskuteczniej wznieść obiekt nienaruszający możliwości obserwacji meteorologicznej.

Co ciekawe, niechętnym okiem na powstającą górską budowlę patrzyli niektórzy dygnitarze partyjni...
***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotował:
Kamil Radomski
Goście: Filip Springer, Waldemar Wawrzyniak
Data emisji:
19.01.2015
Godzina emisji: 15.00

bch/mc

Czytaj także

Modernizm naszym antykiem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 20:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o książce "Modernizmy", zbiorze esejów o polskiej architekturze nowoczesnej w II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konior: Le Corbusier się mylił

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 21:00
- Nie było w historii miast drugiego tak dotkliwego okresu, który by całkowicie odmienił ich oblicze, nie czyniąc jednocześnie lepszymi, wygodniejszymi, zdrowszymi miejscami do życia - mówi o modernizmie architekt, który sam zmienia właśnie oblicze Katowic.
rozwiń zwiń