Nowakowski przykładem dla młodych pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 17:00
- Marek pisał o środowisku, które poznał. Czuło się od początku, że to nie jest proza wymyślona - o specyfice twórczości Marka Nowakowskiego opowiadał w Dwójce jego przyjaciel Kazimierz Orłoś.
Audio
  • Kazimierz Orłoś o Marku Nowakowskim (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Marek Nowakowski został kiedyś nazwany przez prof. Andrzeja Makowieckiego najwarszawściejszym z pisarzy
Marek Nowakowski został kiedyś nazwany przez prof. Andrzeja Makowieckiego "najwarszawściejszym z pisarzy"Foto: PAP/Paweł Kula

Marek Nowakowski 2 kwietnia skończyłby 80 lat. Zmarł w maju 2014 roku. W historii literatury zapisał się barwnymi opowiadaniami, w których utrwalił życie warszawskiego świata przestępczego czasów PRL. Zdaniem pisarza Kazimierza Orłosia siłą tekstów Nowakowskiego jest bijąca z nich prawda. - On siedział w więzieniu, poznał środowisko stołecznych przestępców, złodziei z peryferii miasta. Nie musiał wymyślać swoich historii – podkreślił.

Orłoś zauważa, że wielu współczesnych młodych pisarzy bazuje przede wszystkim na swojej wyobraźni, przez co ich literatura może się szybko przedawnić.

>>>W cyklu "Książka do słuchania" przypominamy wczesną prozę Marka Nowakowskiego z tomów "Książę nocy" i "Ten stary złodziej".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie: Ewa Stocka-Kalinowska
Gość: Kazimierz Orłoś
Data emisji:
2.03.2015
Godzina emisji:
15.00

bch/mm

Czytaj także

Marek Nowakowski. Kronikarz warszawskich rewirów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 19:00
W historii polskiej literatury zapisał się jako jeden z najważniejszych prozaików okresu powojennego. Jeszcze w maju tego roku czytaliśmy na naszej antenie ostatnią, wydaną tuż przed jego śmiercią, książkę "Dziennik podróży w przeszłość"…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ferency w warszawskim półświatku Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 18:00
Od poniedziałku 2 marca w cyklu "Książka do słuchania" Adam Ferency czyta książki Marka Nowakowskiego "Książę nocy" i "Ten stary złodziej".
rozwiń zwiń