REKLAMA

Na Pradze ludzie zaczęli przekraczać bramy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 16:00
- Chodzi o to, abyśmy przestali omijać brzydkie, odpychające bramy i odkryli, że po drugiej stronie są tacy sami ludzie jak my - wyjaśniała Maria Dąbrowska, jedna z organizatorek akcji "Czytanie w bramie".
Audio
  • Reportaż na temat akcji "Czytanie w bramie" na warszawskie Pradze (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Czy mijając stare, zaniedbane bramy, spodziewamy się, że mogą one kryć wielką literaturę?
Czy mijając stare, zaniedbane bramy, spodziewamy się, że mogą one kryć wielką literaturę?Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Publiczne czytanie to idealny wstęp do rozmowy, bo każdy ma jakiś stosunek do książki - mówiła Dąbrowska. - Wczoraj podszedł na przykład pan zainteresowany książkami Kępińskiego. A mówił o nim jak o bliskim przyjacielu. Okazało się, że w latach 70. bardzo bał się wojska. U Kępińskiego znalazł nie tylko ukojenie, lecz także pomysł, jak uniknąć służby: poszedł do psychiatry i udawał chorobę. Dzięki temu mógł w życiu zająć się ciekawymi rzeczami - dodała.

Praskie "Czytanie w bramie" odbyło się w ramach projektu Otwarta Ząbkowska. Ale to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie. O skutkach czytania w ukraińskich Hrynkach oraz o Tyrmandowskich źródłach praskiego hip hopu - w reportażu Kamila Radomskiego.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadzi: Kamil Radomski

Goście: Anna Podgórska, Maria Dąbrowska, Weronika Majewska (organizatorki oraz uczestniczki akcji "Czytanie w bramie")

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/jp

Czytaj także

Nowakowski przykładem dla młodych pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 17:00
- Marek pisał o środowisku, które poznał. Czuło się od początku, że to nie jest proza wymyślona - o specyfice twórczości Marka Nowakowskiego opowiadał w Dwójce jego przyjaciel Kazimierz Orłoś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praga Wiecha, Nowakowskiego i Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 14:43
„Praga w starej fotografii” to najnowszy album fotografa i prażanina Jerzego Woropińskiego. Wydawnictwo to podróż przez niebezpieczne i tajemnicze ulice prawobrzeżnej części Warszawy w latach powojennych. W Polskim Radiu 24 o warszawskiej Pradze opowiadał sam autor albumu.
rozwiń zwiń