Audiodeskrypcja. Słowa, które pozwalają widzieć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:00
– To, jak audiodeskrypcję odbierają niewidzący i niedowidzący, jest niezwykle poruszające. Otwiera im to świat – mówił lektor Stefan Knothe.
Audio
  • Rozmowa o audiodeskrypcji, która pozwala niewidomym i niedowidzącym na odbiór dzieł sztuki (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Audiodeskrypcja to technika opisywania słowami wizualnej twórczości artystycznej
Audiodeskrypcja to technika opisywania słowami wizualnej twórczości artystycznejFoto: Klardrommar/flickr/cc

Na Broadwayu teatr odkrył audiodeskrypcję już w latach 80. W Polsce zaś pokazy filmów, wystawy i spektakle teatralne dla niewidzących odbywają się dopiero od kilku lat. – Wcześniej tego w ogóle nie było – zauważył Robert Więckowski z fundacji Kultura bez Barier. – Przez kilka powojennych dekad niewidomi byli dla twórców kultury niewidoczni – dodał.

Izabela Künstler, autorka audioodeskrypcji, opowiadając o procesie tworzenia opisu filmu, mówiła, dlaczego niektórzy audiodeskryptorzy podczas pracy zamykają oczy, a także co stanowi dla nich największy problem. Z kolei Stefan Knothe mówił o wyzwaniach, przed którymi staje lektor czytający opis filmu na żywo.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Krzysztof Jakubowski

Goście: Robert Więckowski (fundacja Kultura bez Barier), Izabela Künstler (autorka audioodeskrypcji), Stefan Knothe (lektor), Wojciech Figiel (użytkownik audiodeskrypcji)

Data emisji: 11.08.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

"Imagine": zobaczyć świat poprzez kląskanie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
- Pierwotnie wymyśliłem sobie tę echolokację, ale okazało się, że są niewidomi, którzy faktycznie się nią posługują - mówił w Dwójce Andrzej Jakimowski, reżyser wchodzącego do polskich kin filmu "Imagine" .
rozwiń zwiń