"Imagine": zobaczyć świat poprzez kląskanie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
- Pierwotnie wymyśliłem sobie tę echolokację, ale okazało się, że są niewidomi, którzy faktycznie się nią posługują - mówił w Dwójce Andrzej Jakimowski, reżyser wchodzącego do polskich kin filmu "Imagine" .
Audio
  • Andrzej Jakimowski o filmie "Imagine" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Kto i dlaczego kradnie dzieła sztuki? (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
  • Dariusz Fedor o magazynie Kontynenty (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie Imagine
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie "Imagine"Foto: mat. prasowe

Nagrodzony przez publiczność na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym "Imagine" opowiada o instruktorze niewidomych, który przyjeżdża do prestiżowego ośrodka w Lizbonie i za pomocą kontrowersyjnych metod uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.

Tym, co proponuje niewidomym główny bohater, Ian, jest echolokacja. - Byłem tą techniką zupełnie zafascynowany. To wygląda trochę jak sztuczki magiczne - opowiadał reżyser filmu, Andrzej Jakimowski.

Echolokacja to umiejętność, która umożliwia niewidomym orientację w terenie poprzez wydawanie dźwięków takich jak stukanie obcasami o podłoże, czy kląskanie, czyli uderzanie językiem o zęby. Poruszający się wyłącznie za pomocą słuchu, a zarazem prowadzący swobodne życie Ian dla zamkniętych w ośrodku dzieci szybko staje się idolem. - On ich uczy aktywnego podejścia do świata i przy okazji prowokuje spór o to, czy możemy ograniczyć wolność innych ludzi, jeśli się nimi opiekujemy. Nasz bohater, z którym sympatyzuję, chce wyzwolić swych pacjentów z ograniczeń - mówi gość "Wybieram Dwójkę".

Więcej na temat filmu, który swą polską premierę miał 5 kwietnia w nagraniu audycji.

W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy też o kradzieży dzieł sztuki współczesnej i losach zaginionych prac w kontekście niedawno skradzionych prac Poli Dwurnik z Galerii Kordegarda.
Gościem audycji był również Dariusz Fedor - redaktor naczelny kwartalnika "Kontynenty". 

Audycję poprowadziła Katarzyna Nowak.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Imagine" nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 13:07
Film zwyciężył w plebiscycie publiczności. Jego twórca Andrzej Jakimowski zdobył także nagrodę w konkursie głównym za najlepszą reżyserię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska publiczność pokochała alzackiego ilustratora i echolokację

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 15:33
O filmach, które podobały się najbardziej widzom 28. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, opowiada w Trójce Bartek Pulcyn, który nadzorował głosowanie publiczności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn zobaczył polskie "Imagine"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 14:40
Przez jedenaście dni podczas 56. Londyńskiego Festiwalu Filmowego można było podziwiać największe gwiazdy i wielkie produkcje z całego świata, w tym także z Polski.
rozwiń zwiń