X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uciekł i prawie dostał Oscara. Tansman w Los Angeles

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 16:40
– Tansman trafił do Kalifornii po tym, jak został uratowany przed śmiercią z rąk Niemców. Po przyjeździe do Ameryki od razu odniósł sukces – mówiła dr Maja Trochimczyk, muzykolog z Los Angeles.
Audio
  • Wizyty Henryka Mikołaja Góreckiego i Aleksandra Tansmana w Los Angeles (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Aleksandra Tansmana i jedną z ulic Los Angeles
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Aleksandra Tansmana i jedną z ulic Los AngelesFoto: wikimedia/domena publiczna

Po ucieczce z Europy do Kalifornii Aleksander Tansman nie narzekał na brak zajęcia. – W pewnym momencie okazało się, że był najczęściej wykonywanym w Ameryce kompozytorem współczesnym, nie tylko polskim. Jego utwory były grywane przez najwybitniejsze orkiestry, częściowo z powodów politycznych. Dedykowana obrońcom Warszawy "Rapsodia polska" była wykonana chyba ponad 10 razy, od Nowego Jorku do San Francisco – opowiadała badaczka.

Dr Maja Trochimczyk opowiadała o amerykańskich losach i osiągnięciach Aleksandra Tansmana (był pierwszym Polakiem nominowanym do Oscara za muzykę), a także o innych polskich twórcach, którzy odwiedzili Kalifornię, przede wszystkim o Henryku Mikołaju Góreckim, którego wizytę w 1997 r. współorganizowała i któremu towarzyszyła wtedy jako tłumaczka.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Beata Stylińska

Gość: dr Maja Trochimczyk

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stetson: praca nad Symfonią Góreckiego zajęła mi 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 12:19
- Od samego początku chciałem ją w pewnym sensie posiąść. Nie tylko jako słuchacz, ale również jako wykonawca - opowiadał w Dwójce wybitny saksofonista, który wykonał swoją wersję III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
rozwiń zwiń