Stetson: praca nad Symfonią Góreckiego zajęła mi 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 12:19
- Od samego początku chciałem ją w pewnym sensie posiąść. Nie tylko jako słuchacz, ale również jako wykonawca - opowiadał w Dwójce wybitny saksofonista, który wykonał swoją wersję III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
Audio
  • Colin Stetson o III Symonii Góreckiego (Nokturn/Dwójka)
  • Koncert Colina Stetsona w Katowicach (Nokturn/Dwójka)
Fragment plakatu promującego  koncert Colina Stetsona w Katowicach
Fragment plakatu promującego koncert Colina Stetsona w KatowicachFoto: materiały promocyjne

colin-stetson-sorrow okł.jpg

Koncert "Sorrow, a Reimagining of Górecki's 3rd Symphony" odbył się 18 grudnia 2016 r. w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów. Przed występem Colin Stetson opowiadał, że pierwszy raz zetknął się z arcydziełem polskiego kompozytora w wieku 19 lat. - To okres, w którym wszystko odbiera się bardzo emocjonalnie. Chciałem przekonać się, jak to jest grać muzykę Góreckiego, jak wygląda ona od środka. Zacząłem przeobrażać ją sobie w głowie i myśleć, jak można w twórczy sposób podejść do tego dzieła. Wszystko zaczęło się w roku 1995, a może w 1996 roku. Zatem stworzenie całej koncpecji zajęło mi około 20 lat.

W audycji "Nokturn" wysłuchaliśmy całości koncertu. Utwory z "Sorrow" uzupełniły różne wydane ostatnio nagrania z tym wyjątkowym saksofonistą, w tym (przedpremierowo!) utwory z jego nowej, zapowiadanej na koniec kwietnia płyty solowej "All This I Do For Glory".

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadził: Bartek Chaciński

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 23.05

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymanowski z winyla i szwedzki jazz z kompaktu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 17:45
W audycji "Wieczór płytowy" słuchaliśmy "Stabat Mater" z oryginalnej płyty winylowej Polskich Nagrań z 1964 roku oraz klasycznego albumu tria EST.
rozwiń zwiń