Plakat niepodległy, czyli jak celebrować święto ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 10:20
- Wiele z nadesłanych plakatów było bardzo banalnych, bo jak jest sto lat niepodległości Polski, to musi być tort. Na szczęście mieliśmy też do wyboru prace ciekawe od strony plastycznej i historycznej, koncepcyjnej - mówiła w Dwójce Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.
Audio
  • Niepodległy plakat. Spacer po wystawie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

plakat_ulica1200.jpg
"Plakat to dobosz ogłaszający wieści przy grzmocie werbli"

W "Kwadransie bez muzyki" przyjrzeliśmy się efektom konkursu, który odnosił się do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz analogicznych rocznic w innych krajach regionu.

Międzynarodowe Biennale Plakatu to jedna z najbardziej prestiżowych imprez artystycznych organizowanych przez Polskę. Na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można oglądać wystawy biennale, w tym plenerową ekspozycję prezentującą prace z konkursu tematycznego: "Niepodległa". "Zainspirowała nas przeszłość, ale w skali świata temat jest nieustannie aktualny. Plakat swoim działaniem już nieraz udowodnił skuteczność w walce o wyższe cele!" - pisali organizatorzy.

Jak przebiegały dyskusje między historykami a grafikami wchodzącymi w skład jury biennale? Które z prac okazały się najciekawsze i czemu zawdzięczają swoją oryginalność? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: prof. Lech Majewski i Jerzy Skakun (graficy) oraz Aleksandra Kaiper-Miszułowicz (Biuro Edukacji Narodowej IPN)

Data emisji: 28.06.2018

Godzina emisji: 22.45

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oto sztuka polskiego plakatu". 1724 powodów do dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 10:30
- To nie jest album, w którym można sobie przejrzeć ilustracje w dowolnym szyku, bo są ładne. Tu najważniejszy jest dobór i kolejność - te elementy mówią czasem o wiele więcej niż sąsiadujący tekst - powiedziała prof. Dorota Folga-Januszewska, współautorka książki przedstawiającej dzieje polskiej tradycji graficznej.
rozwiń zwiń