Polak, który malował dla maharadży

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 16:55
- Wydawało się, że on już wiele zrobił w Polsce w okresie międzywojennym. A jednak to opus magnum które po nim zostało w Indiach, tworzy tę postać w pełni - podkreślał Piotr Janowczyk, reżyser filmu animowanego "Wieczny ogień" ożywiającego indyjskie obrazy Stefana Norblina.
Audio
  • Wokół filmu animowanego "Wieczny ogień" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Artysta malarz Stefan Norblin w swojej pracowni w Warszawie, 1935 r.
Artysta malarz Stefan Norblin w swojej pracowni w Warszawie, 1935 r. Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

- O Norblinie mówiło się do tej pory, że to jest ilustrator, plakacista i portrecista. Potem, kiedy zostały odkryte jego prace w Indiach, dodano do tego, że jest twórcą murali bądź fresków - przypominał Piotr Janowczyk.

Jak Stefan Norblin - twórca bardzo popularny w międzywojennej Warszawie - trafił do pałacu maharadży w Jodhpurze? Co sprawia, że dzięki pracom powstałym w Indiach można mówić, że ten okres jego twórczości był "najbogatszy i najpełniejszy"? Jaki ważny przekaz zawiera film Wieczny ogień? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Krzysztof Renik

Goście: Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika"; film "Wieczny ogień" powstał z inicjatywy Instytutu POLONIKA w ramach projektu "Ożywiamy dziedzictwo"), Piotr Janowczyk (reżyser "Wiecznego ognia"), Gaj Singh II (obecny maharadża Jodhpuru) oraz z archiwum Polskiego Radia: prof. Józef Steciński (konserwator) 

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 15.00

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie dzieła Henryka Siemiradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:00
Zapraszamy do wysłuchania relacji z wydarzenia towarzyszącego obchodom w Muzeum Narodowym w Warszawie 175. rocznicy urodzin jednego z najbardziej znanych polskich artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanki domu artystek na warszawskim Żoliborzu

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 13:04
W audycji "Kwadrans bez muzyki" opowiadaliśmy o losach budynku, który stał się inspiracją dla rzeźbiarki Zuzanny Janin.
rozwiń zwiń