REKLAMA

"Kwartet na koniec czasu". Arcydzieło skomponowane w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:01
Prawykonanie jednego z najważniejszych utworów kameralnych XX wieku odbyło się 15 stycznia 1941 roku w niemieckim obozie Stalag VIII A w Görlitz, gdzie napisał go Olivier Messiaen.
Audio
  • Jak powstawał "Kwadrans na koniec czasu"? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Olivier Messiaen
Olivier MessiaenFoto: ecek.fcwp.zgorzelec.pl

W latach 1939-45 w Zgorzelcu (Görlitz) znajdował się obóz jeniecki dla żołnierzy wszystkich armii walczących z armią niemiecką.

- Stalag VIII A zbudowali polscy żołnierze, jeńcy kampanii wrześniowej. Do końca września 1939 r. było ich już tutaj ok. 8,5 tysiąca. Po utworzeniu frontu z Francją i Belgią do niewoli dostała się spora grupa muzyków. Konwencja genewska zapewniała możliwość życia kulturalnego, sportowego, duchowego, więc wśród tych muzyków utworzono orkiestrę. Istotnym szczegółem w tej sprawie jest to, że niemiecki komendant tego obozu też był muzykiem - tłumaczyła Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kutura.

W jaki sposób Olivier Messiaen zdołał skomponować "Kwartet na koniec czasu" w czasie dziewięciomiesięcznego pobytu w obozie? Którą część utworu francuski kompozytor napisał zanim trafił do niemieckiej niewoli? Ilu więźniów wysłuchało prawykonia jego dzieła? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Jakub Kukla

Goście: Kinga Hartmann-Wóycicka (prezes Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kutura), Sarah Weinberg (kierownik artystyczna Dni Messieanowskich)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina: 15.00

pg/mko

Czytaj także

100. Urodziny Messiaena

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2008 15:58
Dwójka obchodzi 100 urodziny Messiaena.
rozwiń zwiń