Skarby dawnej Polski, czyli olśniewająca wystawa

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:58
W audycji wybraliśmy się na wystawę "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku", którą można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Spacer po wystawie "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/itakefotos4u

Nieczęsto jesteśmy zapraszani do skarbców, a skarbiec koronny dawnych królów Polski nie istnieje. Tym ciekawsza jest warszawska wystawa, na której możemy ten skarbiec, wzbogacony o prywatne zbiory królewskie, odwiedzić.

Złote łańcuchy, brosze i wisiory, zdobione kamieniami jubilerskimi i emalią amulety, miniaturowe trumienki, kunsztownie wykonane urządzenie do higieny uszu i zębów czy przyrząd do mierzenia diamentów. Klejnoty od najdawniejszych czasów łączyły się z władzą i podkreślały majestat panujących.

W audycji, przechadzając się po wystawie "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku", opowiedzieliśmy najciekawsze historie związane z królewskimi klejnotami.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 15.00

jp/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rządzić i olśniewać". Wokół wystawy na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:56
- To jubilerstwo najwyższej próby - mówił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, o zbiorach zgromadzonych na wystawie "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku".
rozwiń zwiń