X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycja i rzemiosło w Wiśniowej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 15:17
W miejscowości położonej koło Myślenic, jak za dawnych lat, odbył się Wiśniowski Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych. Swoje stoiska rozłożyli rzemieślnicy, twórcy i rękodzielnicy. W audycji wysłuchaliśmy relacji z tego wydarzenia. 
Audio
  • Relacja z jarmarku w Wiśniowej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Anett Fodor

Jarmark zorganizowano w ramach projektu "Wiśniowski jarmark - lokalna tradycja w dzialaniu", który prowadził Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniowej we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Przez blisko dwa lata badano współczesne znaczenia, funkcje i przemiany profesji, rzemiosł, wytwórstwa oraz wszelkiej twórczości, która uchodzi wśród mieszkańców za tradcycyjną. Co ważne, projekt został zainicjowany przez przedstawicieli lokalnej społeczności. 

- Wraz z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, głównym partnerem projektu poszliśmy rozmawiać bezpośrednio z rzemieślnikami i wytwórcami. Naszym kluczem był wyznacznik robienia czegoś ręcznie. Drugim kluczem były jarmarki. Okazało się, że jarmarki były tutaj od XVII wieku. I to się połączyło wspólnym mianownikiem,  bo przedstawiciele tradycyjnych profesji właśnie na jarmarku często te swoje wyroby sprzedawali - opowiadała dr Joanna Dziadowiec-Greganić, koordynatorka naukowo-merytoryczna projektu.

Gmina Wiśniowa jest terenem pogranicznym, leżącym na styku krakowiaków, lachów i zagórzan, co widoczne jest w języku, ale przede wszystkim tożsamości osób zamieszkujących te tereny. W dalszym ciągu istnieją masarze, pszczelarze, kowale i stolarze, a panie z Kół Gospodyń Wiejskich wciąż tworzą palmy wielkanocne, pająki, czy wieńce dożynkowe. - Dzisiaj społeczność zaczyna swoje dziedzictwo traktować refleksyjnie. To jest dla nich ważne i warte kultywowania - podkreślała dr Joanna Dziadowiec-Greganić.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której m.in. o tym, jak zrobić kwiatki z bibuły, a także co jest wyjątkowego w gminie Wiśniowej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Magdalena Zbylut

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/am

Zobacz więcej na temat: folklor kultura ludowa KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"EtnoKraków - Rozstaje". Jeden z najważniejszych takich festiwali w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 10:00
W audycji zaprezentowaliśmy relację z trwającego w stolicy Małopolski wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzemionki Opatowskie - unikatowe świadectwo kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 15:15
W audycji odwiedziliśmy Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego, który został własnie wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń