X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Elsner. Niemiec, który współtworzył polską kulturę muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:57
- Przez Wiedeń, Brno i Lwów trafił do Warszawy i osiadł tu na wiele lat, do końca swego życia. Był bardzo czynnym, aktywnym współtwórcą kultury muzycznej na ziemiach polskich. Być może zrobił dla niej więcej, niż ktokolwiek inny. Przypominam, że założył pierwszą uczelnię muzyczną w Warszawie, a także pierwsze wydawnictwo muzyczne wydające nuty - mówiła w Dwójce prof. Barbara Przybyszewska-Jarmińska z Instytutu Sztuki.
Audio
  • Józef Elsner oczami nie tylko młodych artystów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Józef Elsner (grafika Maksymiliana Fajansa z 1853)
Józef Elsner (grafika Maksymiliana Fajansa z 1853)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Józef Elsner znany jest w historii muzyki jako nauczyciel Fryderyka Chopina, autor jakże celnej opinii o nim - szczególna zdatność, geniusz muzyczny. W tym roku przypada 250. rocznica urodzin tego działacza kultury, kompozytora i pedagoga. Z tej okazji odbył się festiwal Wokół Józefa Elsnera, podczas którego młodzi wykonawcy zaprezentowali twórczość fortepianową i kameralną kompozytora i jego wychowanków.

Co powinniśmy wiedzieć o Elsnerze i jego muzyce? Jak postrzega tę twórczość najmłodsze pokolenie muzyków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: prof. Barbara Przybyszewska-Jarmińska (Instytut Sztuki, redaktor naczelna "Monumenta Musicae in Polonia"), Aleksandra Kuls (skrzypaczka), Aleksandra Świgut (pianistka) i Krzysztof Książek (pianista)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elsner, Chopin i Beehtoven w wykonaniu Hofkapelle München

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:57
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszamy na transmisję z festiwalu "Chopin i jego Europa". Zagra okriestra z Monachium, której na fortepianie historycznym towarzyszył będzie Tobias Koch.
rozwiń zwiń