Polskie Radio
Section05
Józef Elsner

Ewa Siemdaj: polscy kompozytorzy romantyczni ulegali pieśniowej modzie

- Serdecznie wszystkich zapraszam, bo wydaje się, że siedem koncertów, które odbędą się w ramach festiwalu, mogą stanowić bardzo interesujące spotkanie z pieśniami, ale również z wpływem pieśni na utwory instrumentalne - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, kierownik programowa nadchodzącego V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Łazienki Królewskie Paweł Siwek pieśń romantyzm

Gabriela Legun - najbardziej obiecujący polski głos w Łazienkach Królewskich

- Możemy być bardzo dumni z tej muzyki i przy możliwych okazjach prezentować ją na recitalach czy na koncertach wplatając ją w operowy repertuar. Mam zamiar szerzyć ją na świecie i w Polsce - mówiła o kompozycjach Józefa Elsnera i jego następców śpiewaczka Gabriela Legun, laureatka ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego, która wystąpi na 4. Festiwalu Romantycznych Kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka pieśń śpiew Rok Romantyzmu Polskiego Stanisław Moniuszko

Józef Elsner. "Wykształcił całą generację polskich kompozytorów"

- Był z pochodzenia Niemcem, ale całkowicie identyfikował się z naszą kulturą i ma ogromne zasługi w jej budowaniu. Przez 55 lat działał w Warszawie, w której osiedlił się w roku 1799, jako kompozytor i dyrektor opery, prowadził działalność wydawniczą, recenzencką, nawet naukową, a przede wszystkim pedagogiczną. Można powiedzieć, że wykształcił całą generację polskich kompozytorów wczesnoromantycznych - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka

Equilibrium String Quartet na Domówce. "Kameralne dzieła Elsnera są niezwykłe"

- Elsnera spotkała historyczna niesprawiedliwość, ponieważ jest przysłonięty geniuszem Chopina. A jego kameralne utwory są bogate w tak niesamowitą melodyjność i śpiewność, że jest to muzyka warta uwagi - mówiła w Dwójce Sulamita Ślubowska, skrzypaczka i członkini zespołu Equilibrium String Quartet, który w sobotę (21.11) będzie gospodarzem "Domówki w Dwójce".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Dwójka Paweł Siwek kwartet smyczkowy KULTURA

Józef Elsner. Niemiec, który współtworzył polską kulturę muzyczną

- Przez Wiedeń, Brno i Lwów trafił do Warszawy i osiadł tu na wiele lat, do końca swego życia. Był bardzo czynnym, aktywnym współtwórcą kultury muzycznej na ziemiach polskich. Być może zrobił dla niej więcej, niż ktokolwiek inny. Przypominam, że założył pierwszą uczelnię muzyczną w Warszawie, a także pierwsze wydawnictwo muzyczne wydające nuty - mówiła w Dwójce prof. Barbara Przybyszewska-Jarmińska z Instytutu Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna MUZYKA Krzysztof Książek Beata Stylińska

Szymon Nehring: powrót do takiego Chopina jest ciekawy

- Teraz gram głównie Chopina późnego, dlatego chętnie wrócę do tych wczesnych utworów. To są eksperymenty, które czasem nie są jeszcze poparte doświadczeniem i pełnym przekonaniem o tym, co się pisze. Jest to jakże ważne dla każdego kompozytora czy wykonawcy, żeby właśnie eksperymentować i nie bać się tego robić - mówił w Dwójce pianista.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Nehring Fryderyk Chopin MUZYKA Paweł Siwek