Masakra w Puszczy Kampinoskiej. Zapomniana bitwa powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:00
W połowie kwietnia 1863 roku oddział Dzieci Warszawy - ponad dwustu słabo uzbrojonych powstańców, głównie młodych mężczyzn, którzy uciekli przed branką - został rozbity przez armię carską. O wydarzeniu tym opowiedzieliśmy w audycji "Kwadrans bez muzyki".
Audio
  • Kampinos – powstańcze mogiły (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Rekonstrukcja historyczna powstania styczniowego
Rekonstrukcja historyczna powstania styczniowegoFoto: Shutterstock/ASkwarczynski

powstanie styczniowe rycina 1200.jpg
Powstanie styczniowe - serwis specjalny

Teren, na którym rozegrała się bitwa pod Budą Zaborowską, leży dziś w środku gęstego lasu, w Puszczy Kampinoskiej. Jak wyglądał 150 lat temu? - To były piaszczyste wzgórza, otoczone lasem – mówiły w Dwójce pracowniczki Kampinoskiego Parku Narodowego, z którymi zwiedzaliśmy dawne pole bitwy.

W styczniu 1863 roku tereny Puszczy Kampinoskiej stały się miejscem ucieczki młodych ludzi, którzy nie chcieli być wcieleni do carskiej armii. Spośród uciekinierów formowały się oddziały powstańców. Jeden z nich, utworzony przez majora Walerego Remiszewskiego, w kwietniu został zaskoczony w okolicach Budy Zaborowskiej przez trzy razy większą kolumnę wojska rosyjskiego. – To byli młodzi ludzie, stąd nazwa oddziału Dzieci Warszawy - mówiła w Dwójce prof. Jolanta Sikorska-Kulesza z Instytutu Historycznego UW. - Bitwa była okrutna. W pierwszym starciu poległo 30 osób.

To jednak nie był koniec. Do prawdziwej masakry doszło w momencie, gdy na pole bitwy wrócili kozacy. W tym czasie znajdowali się tam chłopi z furmankami, którzy ładowali na wozy rannych powstańców. – Kozacy, którzy wrócili po łupy, zrzucili tych ludzi z furmanek i wtedy zaczęła się rzeź. 42 osoby miały zostać obdarte ze wszystkiego, co miały na sobie, a potem zmasakrowane - mówiła historyczka.

Dziś miejsce tej walki upamiętnia mogiła. W audycji opowiadaliśmy o historii tego symbolicznego upamiętnienia.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Bartosz Panek

Goście: Małgorzata Mickiewicz, zastępca dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, jego pracownicy: Katarzyna Fidler i Łukasz Tyburski oraz prof. Jolanta Sikorska-Kulesza z Instytutu Historycznego UW

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/pg

Czytaj także

Romuald Traugutt. Dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 05:40
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk prof. Andrzej Szwarc. 17 października 1863 roku Romuald Traugutt objął urząd dyktatora powstania styczniowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Kierbedź - wybitny budowniczy mostów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 05:40
Do dziś korzystający z mostu Śląsko-Dąbrowskiego w Warszawie przejeżdżają na ponad stuletnich filarach wzniesionych według projektu Kierbedzia. - Późniejsze mosty paryskie są inspirowane mostem zaprojektowanym przez tego inżyniera - mówił prof. Wojciech Radomski.
rozwiń zwiń