Polskie Radio
Section05
mosty

Most Bosforski: pierwszy, który w erze nowożytnej połączył brzegi Europy i Azji

Połączenie brzegów Europy i Azji nad burzliwymi wodami cieśniny Bosfor, było nie tylko wielkim spełnieniem marzeń, ale również nie lada wyzwaniem technicznym. Dokładnie 50 lat temu otwarto Most Bosforski, który jest wspaniałym przykładem ludzkiego geniuszu technicznego i który z powodzeniem służy do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mosty Stambuł Bosfor technika inżynieria Paweł Turski Trójka

"Kłódki miłości" – romantyczny i kłopotliwy zwyczaj zakochanych

Od kilkunastu lat na mostach całego świata do balustrad przyczepiane są "kłódki zakochanych". Ten romantyczny zwyczaj symbolizujący nierozerwalne uczucie miedzy dwojgiem zakochanych jest równocześnie dość kłopotliwy, kiedy pojawia się tzw. proza życia. Bo co zrobić z tysiącami kłódek, kiedy trzeba most wyremontować, albo kiedy zagrażają one stabilności konstrukcji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA miłość mosty romantyzm Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

Dlaczego Ukraina atakuje most Krymski? Gen. Polko mówi o logistyce i "podważeniu reputacji" Putina

Generał Roman Polko ocenił, że "dobrze, żeby Rosja nie orientowała się, w jaki sposób zrealizowano atak na most Krymski, bo każda taka informacja to ułatwienie dla Rosji na przyszłość". - Mam nadzieję, że na razie odporność mostu Krymskiego jest testowana i że zostanie on w przyszłości całkowicie zniszczony - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie mosty wojsko Roman Polko ŚWIAT Europa