Mapa "Dekalogu". Śladami Kieślowskiego po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:15
- Trzydzieści lat od powstania "Dekalogu" Kieślowskiego to dobry moment, żeby przypomnieć młodym ludziom, czym on był - mówiła Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka "Mapy Dekalogu", czyli stworzonego we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym wirtualnego spacerownika po Warszawie z filmowego cyklu Krzysztofa Kieślowskiego.
Audio
  • Mapa "Dekalogu". Śladami Kieślowskiego po Warszawie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Osiedle Inflancka w Warszawie
Osiedle Inflancka w WarszawieFoto: Piotr Jaxa/mapadekalogu.pl

Osiedle Inflancka, Jeziorko Gocławskie czy Plac Zamkowy. Miejsca uwiecznione przez Krzysztofa Kieślowskiego w jego słynnym cyklu filmowym, tyle że po trzydziestu latach, można obejrzeć korzystając z "Mapy Dekalogu". Stworzyła ją reżyserka Natalia Koryncka-Gruz we współpracy z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym. Wirtualny spacerownik pozwala na poznawanie Warszawy poprzez najbardziej charakterystyczne miejsca, w których powstawał "Dekalog".

Jednym z ważnych punktów pierwszej części jest kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. W momencie kręcenia filmu był jeszcze w budowie. Jak opowiada reżyserka, namalowany na potrzeby fabuły obraz Matki Boskiej Częstochowskiej już w nim pozostał. - Scena w kościele jest niezwykle mocna i w pewnym sensie sytuuje cały cykl. Stawia pytania, które w różnych formach pojawiają się w kolejnych odcinkach - wyjaśniła.

Bohaterami kolejnych części "Dekalogu" są okolice Starego Miasta i Centrum: kawiarnia Telimena, barek w hotelu Europejskim, postój taksówek naprzeciwko, Trasa W-Z, Dworzec Centralny. Kilkakrotnie osiedle przy ulicy Inflanckiej. Zdaniem Mai Komorowskiej, to właśnie anonimowość tego blokowiska pozwoliła kamerze wyciągnąć poszczególne ludzkie losy. - Jak w mrowisku, to skupienie się na jednej mrówce. Ten los jest wpisany w wielość - opowiadała aktorka.

O zdjęciach do wirtualnego spacerownika opowiadał także fotograf i operator Piotr Jaxa.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 15.00

uk/am

Czytaj także

Tadeusz Lubelski: "Dekalog" Kieślowskiego nie miał w sobie nic z kazania

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 18:00
- Pomimo, że ten cykl bazował na 10 zakazach, to historie zostały przedstawione w formie zaproszenia do rozmowy - o arcydziele Krzysztofa Kieślowskiego mówił w Dwójce prof. Tadeusz Lubelski.
rozwiń zwiń