Tadeusz Lubelski: "Dekalog" Kieślowskiego nie miał w sobie nic z kazania

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 18:00
- Pomimo, że ten cykl bazował na 10 zakazach, to historie zostały przedstawione w formie zaproszenia do rozmowy - o arcydziele Krzysztofa Kieślowskiego mówił w Dwójce prof. Tadeusz Lubelski.
Audio
  • 30 lat od premiery "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Krzysztof Kieślowski
Krzysztof KieślowskiFoto: PAP/Maciej Musiał-AR

W grudniu mija 30. rocznica telewizyjnej premiery "Dekalogu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. To jedno z najważniejszych dokonań polskiej kinematografii, dzieło kultowe, często przypominane, które po trzech dekadach zachowało swoją ponadczasową wartość.

Zdaniem prof. Tadeusza Lubelskiego wartością tego cyklu jest uniwersalność prowadzonych w nim rozważań. - Twórcy odwołali się do sytuacji zawirowania, braku rozeznania w odwiecznych wartościach. Każda z tych opowieści była pretekstem do zastanawiania się: czego dotyczy to przykazanie, czy bezwzględnie trzeba go przestrzegać, co decyduje o jego wartości.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócił uwagę na spójny charakter dzieła, w którym przewijają się bohaterowie z różnych jego części, ale też wskazał na odwołania do współczesności.

Grający w dziesiątej części cyklu Zbigniew Zamachowski wspominał z kolei, że obraz początkowo nie został przyjęty w Polsce z entuzjazmem. - Krzysztof był krytykowany za wiele rzeczy. Dopiero gdy ten film wrócił z laurami ze świata, to został właściwie doceniony w kraju.

Aktor wspominał w audycji pracę na planie i wyjaśnił, w jaki sposób problemy z taśmą filmową wpłynęły na pokazywanie niektórych scen.

O pracy przy "Dekalogu" mówiła także aktorka Maja Komorowska (cały "Dekalog" to była misja).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: prof. Tadeusz Lubelski, Maja Komorowska i Zbigniew Zamachowski

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

Krzysztof Kieślowski nie bał się słowa "miłość"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 12:30
Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina. 13 marca minęło 20 lat od jego śmierci. Autor "Dekalogu", "Trzech kolorów" czy "Podwójnego życia Weroniki" w czerwcu obchodziłby 75. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ajka Tarasow: kino Kieślowskiego jest ponadczasowe

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 08:00
- Tematy w filmach Krzysztofa Kieślowskiego odnoszą się do wydarzeń z prawdziwego życia. Jego dzieła tworzą opowieść o elementach, w które układa się życie ludzkie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Ajka Tarasow, koordynator festiwalu "Hommage a Kieślowski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest Bóg, czyli pierwszy odcinek "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 05:45
10 grudnia 1989 roku, po sukcesie dwu filmów kinowych, swoją premierę miał pierwszy z dziesięciu odcinków "Dekalogu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. 
rozwiń zwiń