Dojazdowa 3. Tu bezdomni mają swój dom

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 17:29
Schronisko specjalistyczne Dom im. ks. Gabriela Boduena to filia Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża. Otwarto je m.in. dzięki hojności słuchaczy Dwójki.
Audio
  • Reportaż o schronisku specjalistycznym Dom im. ks. Gabriela Boduena (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Schronisko wchodzi w skład struktury organizacyjnej Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, jednego z najstarszych hospicjów w Polsce (zdj. ilustracyjne)
Schronisko wchodzi w skład struktury organizacyjnej Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, jednego z najstarszych hospicjów w Polsce (zdj. ilustracyjne)Foto: East News/Glow Images

W kwietniu ubiegłego roku na antenie Dwójki odbyła się aukcja na rzecz Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża. Licytacja zakończyła się zebraniem ponad 28 tysięcy złotych! To m.in. dzięki tym środkom 15 maja otwarto placówkę przy ulicy Dojazdowej 3. Dom im. ks. Gabriela Boduena zapewnia opiekę bezdomnym chorym w czasie rekonwalescencji.

– Przyjmujemy chorych, którzy wychodzą ze szpitala, często po ciężkiej operacji – mówił pracownik schroniska Paweł Chachulski. – Ludzie zwykle na okres rekonwalescencji wracają do domu. Bezdomny zaś trafia na ulicę i za chwilę znów musi znaleźć się w szpitalu. Dzięki takim miejscom, jak nasze schronisko, ma zapewnioną opiekę medyczną i przyzwoite jedzenie – powiedział.

I choć schronisko z zasady przyjmuje bezdomnych na krótko, by następnie zrobić miejsce dla następnych, są tacy, którzy spędzają w nim kilka lat. Niektórzy czują się tu tak dobrze, że zamierzają zakładać... hodowle zwierząt.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzi: Monika Kolet
Goście: Magdalena Hozer-Chachulska (prezes Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża), Paweł Chachulski i Zofia Gromek (pracownicy schroniska), kleryk Wojciech Bojanowski oraz pacjenci schroniska Dom im. ks. Gabriela Boduena

Data emisji: 20.05.2015
Godzina emisji:
15.00

mc/bch

Czytaj także

Hospicjum Świętego Krzyża. To nie musi być ostatnia przystań...

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 14:00
- Są z nami osoby, które kilkanaście lat temu skazano na śmierć. Wystarczyła odrobina serdecznej opieki... - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" Magdalena Hozer-Chachulska, prezes Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża w Warszawie. Zachęcamy do wysłuchania audycji i do udziału w specjalnej aukcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchacze Dwójki pomogli najbardziej potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 12:00
W piątek 15 maja odbyło się uroczyste otwarcie jedynego w Warszawie schroniska szpitalnego dla bezdomnych. Placówka powstała dzięki hojności naszych słuchaczy.
rozwiń zwiń