Józef Elsner. Niemiec, który współtworzył polską kulturę muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:57
- Przez Wiedeń, Brno i Lwów trafił do Warszawy i osiadł tu na wiele lat, do końca swego życia. Był bardzo czynnym, aktywnym współtwórcą kultury muzycznej na ziemiach polskich. Być może zrobił dla niej więcej, niż ktokolwiek inny. Przypominam, że założył pierwszą uczelnię muzyczną w Warszawie, a także pierwsze wydawnictwo muzyczne wydające nuty - mówiła w Dwójce prof. Barbara Przybyszewska-Jarmińska z Instytutu Sztuki.
Audio
  • Józef Elsner oczami nie tylko młodych artystów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Józef Elsner (grafika Maksymiliana Fajansa z 1853)
Józef Elsner (grafika Maksymiliana Fajansa z 1853)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Józef Elsner znany jest w historii muzyki jako nauczyciel Fryderyka Chopina, autor jakże celnej opinii o nim - szczególna zdatność, geniusz muzyczny. W tym roku przypada 250. rocznica urodzin tego działacza kultury, kompozytora i pedagoga. Z tej okazji odbył się festiwal Wokół Józefa Elsnera, podczas którego młodzi wykonawcy zaprezentowali twórczość fortepianową i kameralną kompozytora i jego wychowanków.

Co powinniśmy wiedzieć o Elsnerze i jego muzyce? Jak postrzega tę twórczość najmłodsze pokolenie muzyków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: prof. Barbara Przybyszewska-Jarmińska (Instytut Sztuki, redaktor naczelna "Monumenta Musicae in Polonia"), Aleksandra Kuls (skrzypaczka), Aleksandra Świgut (pianistka) i Krzysztof Książek (pianista)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Czytaj także

Elsner, Chopin i Beehtoven w wykonaniu Hofkapelle München

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 12:57
W audycji "Letni Festiwal Muzyczny" zapraszamy na transmisję z festiwalu "Chopin i jego Europa". Zagra okriestra z Monachium, której na fortepianie historycznym towarzyszył będzie Tobias Koch.
rozwiń zwiń