Dziurę w palcie zakrywał nutami. Paderewski w listach

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:00
- Widzimy go jako zdeterminowanego, niezwykle ambitnego i bardzo zaradnego chłopca. Jednocześnie: pisze on o swoich potrzebach - opowiadała Justyna Szombara o portrecie przyszłego pianisty opartym na jego korespondencji wydanej w książce "Ignacy Jan Paderewski. Listy do ojca i Heleny Górskiej (1872-1924)".
Audio
  • Rozmowa wokół książki "Ignacy Jan Paderewski. Listy do ojca i Heleny Górskiej (1872-1924) - Kwadrans bez muzyki/Dwójka
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)
Ignacy Jan Paderewski - kompozytor, pianista (fotografia portretowa)Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

fortepian klawiatura pixabay 1200.jpg
Chopinowskie interpretacje Ignacego Jana Paderewskiego

- Paderewski bardzo szczegółowo relacjonuje przebieg nauki, opisuje swoje relacje z nauczycielami, podkreśla, że jest najlepszym uczniem na lekcjach religii, ponieważ stara się ojcu przypodobać. Ale opisuje też, że ma dziurę w palcie taką, że mu wata wychodzi i idąc do Instytutu Muzycznego, musi tę dziurę nutami zakrywać. Że ma kubraczek za krótki i tużurek mu wystaje... - opowiadała Justyna Szombara o informacjach, które można znaleźć o młodym Ignacym Janie Paderewskim w jego korespondencji.

Co składa się na ten złożony portret psychologiczny człowieka, który - jak podkreślano w audycji - z pełną determinacją, pomimo rozlicznych przeciwności, kreuje swój artystyczny los? Jak wyglądała pierwsza, zaledwie szesnastoletniego!, podróż koncertowa Ignacego Jana Paderewskiego, zaaranżowana mimo wyraźnego sprzeciwu ojca? Co nowego, w porównaniu z innymi źródłami, listy mówią o rozwoju uczucia do Heleny Górskiej? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Skulska

Goście: Małgorzata Sułek i Justyna Szombara (redaktorki książki "Ignacy Jan Paderewski. Listy do ojca i Heleny Górskiej (1872-1924)

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 15.00

jp/bch

Czytaj także

Bliżej Paderewskiego. Poznaj unikalne archiwalia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 10:00
- Chcemy przybliżyć wyjątkowe, a często nieznane dokumenty archiwalne - podkreślała dr hab. Anna Krochmal z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, opowiadając o zbiorach wystawy przybliżającej postać Ignacego Paderewskiego, a związanej z międzynarodową konferencją naukową poświęconą artyście. 
rozwiń zwiń