Pęd lat dwudziestych

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 15:30
W audycji dokonaliśmy subiektywnej rekonstrukcji szalonego rytmu lat 20. ubiegłego stulecia.
Blichtr, elegancja i rozluźnienie obyczajów - tak wyglądały międzywojenne zabawy karnawałowe w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne)
Blichtr, elegancja i rozluźnienie obyczajów - tak wyglądały międzywojenne zabawy karnawałowe w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: mariva2017/Shutterstock.com

Posłuchaj
146:00 2020_06_20_13_00_00_PR2_Duza_czarna.mp3 Muzyka lat 20. ubiegłego stulecia (Duża czarna/Dwójka)

Dokładnie sto lat temu, po wielkiej wojnie, diametralnie zmienił się świat. Wszystko jawiło się jako nowe, świeże, zdawało się nabierać niespotykanego pędu i pulsować w ekscytujących rytmach, ujawniać w szalonych eksperymentach. Lata dwudzieste, szalone, roztańczone, były także czasem wielkiego kryzysu, ścierania się różnych ideologii, kształtowania odrodzonych i całkiem nowych państw. To okres doniosłych zmian w technologii, upowszechnienia się radia i nowych środków komunikacji. Nowa moda, nowy styl życia. Wszystko to doskonale słychać w muzyce tego czasu.

Młodość, dziki witalizm rodzimych folklorów, jazz, maszyny, sport – wszystko to pokazaliśmy w naszej subiektywnej rekonstrukcji szalonego rytmu lat 20. ubiegłego stulecia. Tak dawno – a zarazem – tak niedawno…

***

Tytuł audycji: Duża czarna 

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Marcin Zgliński

Data emisji: 20.06.2020 

Godzina emisji: 13.00


Czytaj także

Muzyka rozrywkowa w międzywojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:16
- Patrząc na obfitość rynku rozrywki międzywojennej, to nadrabianie straszliwych zaległości po tylu latach zaborów jest bardzo istotnym elementem. Po prostu nagle chcieliśmy "doszlusować" do Europy i do świata i jednocześnie złączyło się to z ogólnoświatową modą i przemianą kulturową - opowiadał muzyk Jan Emil Młynarski.
rozwiń zwiń