Cztery muzy malarza skandalisty Egona Schielego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 12:00
W tygodniu (8-12.08) w cyklu "To się czyta latem" przedstawiliśmy powieść Sofie Haydock – "Cztery Muzy", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros w przekładzie Izabeli Matuszewskiej. To nieznana historia czterech niezwykłych kobiet, związanych z ekscentrycznym malarzem, skandalistą, uczniem Gustawa Klimta - Egonem Schielem. Czytała Aleksandra Justa.
Aleksandra Justa
Aleksandra JustaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Za "Cztery Muzy", swój debiut powieściowy Sofie Haydock otrzymała Impress Prize for New Writers, a na Instagramie założyła powiązane z książką konto @egonschieleswomen, poświęcone kobietom, które pozowały temu malarzowi. Konto to odwiedziło już ponad 100 tysięcy obserwujących.

***

Wiedeń, początek XX wieku. Miasto jest stolicą sztuki. Kwitnie w nim życie towarzyskie i artystyczne, rodzą się nowe, przełomowe idee. Wszystkie oczy zwrócone są na Gustava Klimta, bo to on wyznacza trendy w sztuce. Do czasu, gdy powszechną ciekawość wzbudza jego protegowany, skandalista Egon Schiele. Każda z czterech kobiet z jego otoczenia będzie miała do opowiedzenia własną historię …

ADELE: pochodząca z burżuazyjnej wiedeńskiej rodziny, namiętna, gwałtowna, uparta; buntująca się przeciwko ograniczeniom swojej klasy i tęskniąca za wolnością.

GERTRUDE: siostra początkującego kontrowersyjnego artysty Egona Schielego, porywcza, zdecydowana, zaborcza, tęskniąca za ekscytującym życiem z dala od rodzinnego domu.

VALLY: zdeterminowana, niezależna, dumna modelka znanego artysty Gustava Klimta, która wydobyła się z ubóstwa i wytycza dla siebie nową, śmiałą ścieżkę.

EDITH: cicha, konwencjonalna i lojalna (czy aby na pewno?) młodsza siostra Adele, pozostająca w jej cieniu i niewiedząca jeszcze, jaką kobietą mogłaby się stać.

Cztery płomienie; cztery dzikie, rozpalone serca, które pragną, by poznał je świat. Każda z nich, na innym etapie swojego życia, stanie się muzą charyzmatycznego, choć kontrowersyjnego artysty Egona Schielego. Ale gdy Europa stanie na krawędzi wojny, jeden akt zdrady odmieni wszystko.

(opis pochodzi od wydawcy)


Posłuchaj
10:30 2022_08_08 11_01_33_Dwojka_To_sie_czyta_latem.mp3 Sofie Haydock "Cztery Muzy". Czyta Aleksandra Justa, fragment 1. (To się czyta latem/Dwójka)

09:35 To się czyta latem 9.08.2022.mp3 Sofie Haydock "Cztery Muzy". Czyta Aleksandra Justa, fragment 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:50 2022_08_10 11_01_18_Dwojka_To_sie_czyta_latem.mp3 Sofie Haydock "Cztery Muzy". Czyta Aleksandra Justa, fragment 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:23 To się czyta latem 11.08.2022.mp3 Sofie Haydock "Cztery Muzy". Czyta Aleksandra Justa, fragment 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:33 To się czyta latem Dwójka 12 sierpień 2022 11_01_46.mp3 Sofie Haydock "Cztery Muzy". Czyta Aleksandra Justa, fragment 5. (To się czyta latem/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 8-12.08.2022

Godzina emisji: 11.00

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Zobacz więcej na temat: literatura Wiedeń malarstwo
Czytaj także

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 05:45
24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
rozwiń zwiń