X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dialogi, moralitety, misteria

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 15:02
Niedzielny konkurs literacki oscylować będzie wokół świąt wielkanocnych i związanych z nimi średniowiecznych utworów.. Rozpoczniemy o godz. 14.00 słuchowiskiem według "Dialogu o Zmartwychwstaniu Pańskim" Wacława Potockiego.
Audio

Moralitety ukształtowały się w Europie w XIV wieku, były utworami dramatycznymi podejmującymi tematykę religijną. Ukazywały dzieje jednostkowego bohatera, wybierającego między potępieniem a zbawieniem. Bohater moralitetu stanowił uosobienie całej ludzkości, dlatego pozbawiony był cech jednostkowych. Ważnym elementem utworu była mentalna walka, w której o duszę bohatera walczyły personifikacje cnót i występków np. Dobro i Zło. 

Z kolei misterium, powstałe z dramatu liturgicznego, swą tematykę czerpało z Biblii i żywotów świętych. Grywano je w kościołach i na placach miejskich. Często były to widowiska cykliczne, związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. Z czasem do tych widowisk wkradały się elementy świeckie, także te komicznych. 

Z okazji zbliżającej się Wielkanocy w najbliższych "Zagadkach literackich" porozmawiamy o moralitetach i misteriach. Zagadki poprzedzi słuchowisko na podstawie "Dialogu o Zmartwychwstaniu Pańskim" Wacława Potockiego, wyreżyserowane przez Danutę Jagły. Nagranie pochodzi z 1994 roku.

Występują: Ewa Wencel, Sławomira Łozińska, Marta Lipińska, Bożena Miller-Małecka, Andrzej Ferenc, Tadeusz Borowski, Henryk Talar, Marek Obertyn, Jan Kulczycki, Józef Mika, Włodzimierz Press, Adam Bauman, Maciej Szary, Tomasz Krupa, Henryk Machalica, Krzysztof Kołbasiuk, Gustaw Lutkiewicz, Jerzy Rogowski, Tomasz Marzecki, Wojciech Machnicki, Mariusz Bonaszewski, Jacek Jarosz, Zdzisław Wardejn, Jan Prochyra.

Zapraszamy do udziału w audycji – czekają na Państwa cenne nagrody książkowe:

Wydawnictwo W.A.B

/

 

Wydawnictwo Czarne

/

 

Warszawska Firma Wydawnicza

/

 

Zapraszają Iwona Malinowska i Bogumiła Prządka.

Numer telefonu do naszego studia (22) 645 22 22

17 kwietnia (niedziela), godz. 14:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak