Burzliwe losy Wilnian. Wokół akcji "Burza"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 15:58
20 listopada 1943 roku wydany został rozkaz o rozpoczęciu akcji "Burza". Była ona pomyślana jako otwarta walka z Niemcami w momencie, gdy następował odwrót sił hitlerowskich. W Dwójce wysłuchaliśmy pierwszej części cyklu o losach Wilnian w czasie II wojny i po 1945 r.
Audio
  • Akcja "Burza". Część 1. (Strefa słowa/Dwójka)
Żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK fot. Wikimedia Commons
Żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK fot. Wikimedia Commons

Akcja ozpoczynała się na hasło radiowe bądź też na rozkaz terytorialnych dowódców Armii Krajowej, którzy uznali, że chwila dojrzała do podjęcia walki na tyłach cofającego się frontu niemieckiego.

Łącznie akcja "Burza" objęła tereny praktycznie całej II Rzeczpospolitej. Sowieci, chociaż chętnie przyjmowali pomoc AK w walkach z Niemcami, po ich pomyślnym zakończeniu aresztowali, rozbrajali, a często nawet rozstrzeliwali mniejsze oddziały polskie. Aresztowanych żołnierzy przymusowo wcielano do armii Berlinga lub wywożono do obozów w głąb Rosji.

Audycja dokumentalna Bartosza Panka i Tomasza Piotrowskiego (IPN Białystok), której wysłuchaliśmy w "Strefie słowa", powstała z nagrań archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej, rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa i Polskiego Radia.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Wilno

Czytaj także

Wołyń - miejsce mordu na tysiącach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 06:00
- Tego dnia była niedziela. Moja mama, mój ojciec, mój stryj i inni kuzyni byli na mszy w kościele w swojej wsi Kisielinie. Moi rodzice ocaleli, ale ojciec stracił nogę, a stryj był ranny. Zginęło tego dnia 80 Polaków, mieszkańców tej wsi - powiedział kompozytor Krzesimir Dębski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 
rozwiń zwiń