Książki, po których poczujemy się gorzej. Podsumowanie 2013

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 22:30
– Prawdziwa literatura nie umila czasu czytelnikom. Jej założeniem nie jest to, że mamy się poczuć lepiej czy bezpieczniej – mówiła w Dwójce Justyna Sobolewska. Co ważnego zdarzyło się w świecie pisarzy średniego i młodego pokolenia w 2013 r.?
Audio
  • Tzw. młoda polska literatura w 2013 roku - podsumowanie (Świat młodych/Dwójka)
Książki, po których poczujemy się gorzej. Podsumowanie 2013
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem Justyny Sobolewskiej w minionym roku ukazało się bardzo wiele ciekawych książek reporterskich młodych autorów. – Mam na myśli dzieła naprawdę wybitne, co do których nie mamy wątpliwości, że to literatura, a nie zwykły reportaż prasowy – powiedziała. – Tak było z książką Małgorzaty Rejmer "Bukareszt. Kurz i krew". To próba ogarnięcia nie tylko miasta, lecz także mentalności, historii oraz demonów. Ta książka opowiada bowiem o traumie, o tym, co się dzieje z pamięcią – dodała.

***

Szkoda czasu na złą literaturę. Najlepsze książki 2013

***

Reportaż Małgorzaty Rejmer nominowany był do Paszportów Polityki, podobnie jak "Przyjdzie Mordor i nas zje", książka Ziemowita Szczerka o Polakach jeżdżących na Ukrainę. – Autor zajmuje się naszym kolonialnym stosunkiem do tego kraju, używając gatunku gonzo, połączenia literatury i dziennikarstwa – mówiła Justyna Sobolewska. Zwróciła też uwagę na trzeciego nominowanego do nagrody Polityki, Łukasza Orbitowskiego, autora "W szczęśliwej ziemi" - portretu trzydziestolatków na prowincji.

– Kolejny autor, o którym warto wspomnieć, zaczynał od reportażu, ale jego ostatnia książka to czysta literatura – powiedziała dziennikarka. – To Andrzej Muszyński i jego "Miedza". Książka składa się z opowieści, w których wszystko odbywa się w języku. To taka proza, w której chce się cytować całe zdania. Niektóre z nich uderzają niezwykłą dojrzałością. Andrzej Muszyński jest autorem, który objawił się nagle jako już dojrzały pisarz – stwierdziła. Miedza jest portretem polskiej prowincji. Podobną tematykę porusza "B. Opowieści z planety prowincja" Marcina Kołodziejczyka, tom opowiadań opartych na faktach. – To dzieło, w którym mięso reporterskie zostało przerobione na literaturę – mówiła Justyna Sobolewska.

***

Co pozostanie z kulturalnego roku 2013?

***

W zestawieniu najlepszych publikacji pisarzy młodego pokolenia nie mogło zabraknąć "Papuszy" Andżeliki Kuźniak. – To taka praca reporterska, w której autorka wycofuje się, oddając głos swojej bohaterce. Słyszymy Papuszę, czytamy jej listy i sami sobie musimy odpowiedzieć, dlaczego jesteśmy świadkami tragedii – opowiadała krytyk literacka. Wspomniała także o Dorocie Masłowskiej, która nie tylko opublikowała powieść "Kochanie, zabiłam nasze koty", ale stała się także bohaterką książki Agnieszki Drotkiewicz, która z pisarką przeprowadziła wywiad-rzekę. Wśród ciekawych pozycji minionego roku wymieniła także "Ości" Ignacego Karpowicza, książkę z życia środowiska warszawskiego.

W audycji usłyszeliśmy także fragmenty rozmów z ubiegłorocznego "Świata młodych": z Małgorzatą Rejmer, Andżeliką Kuźniak, Andrzejem Muszyńskim, Marcinem Kołodziejczykiem oraz Ignacym Karpowiczem.

Z Justyną Sobolewską rozmawiała Katarzyna Nowak.

mc

Zobacz więcej na temat: 2013 literatura
Czytaj także

Szkoda czasu na złą literaturę. Najlepsze książki 2013

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:00
Młodzi polscy reportażyści rosną w siłę, tymczasem w polskiej prozie nie dzieje się najlepiej. Na szczęście możemy czytać książki zza wschodniej i zachodniej granicy. Magdalena Miecznicka, Małgorzata Szymankiewicz i Piotr Kofta podsumowali czytelniczy rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2013 - nie do końca dobry rok dla polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 18:27
Wysyp interesujących polskich filmów nie przełożył się na tłumy w kinach. W Ameryce z kolei o wiele ciekawiej działo się na małym niż na dużym ekranie. Rok 2013 w filmach podsumowały w Dwójce Anna Fuksiewicz i Magda Sendecka.
rozwiń zwiń