"Źli Niemcy". Historia XX-wiecznych Niemiec zapisana w życiorysach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 19:09
W audycji "Świat młodych" rozmawialiśmy Bartoszem Wieleńskim o jego książce "Źli Niemcy".
Audio
  • Bartosz Wieleński o książce "Źli Niemcy" (Świat młodych/Dwójka)
fragment okładki książki Źli Niemcy Bartosza Wieleńskiego
fragment okładki książki Źli Niemcy Bartosza WieleńskiegoFoto: materiały promocyjne

Cyklon B, który w fabrykach śmierci zabił miliony ludzi, powstał dzięki przełomowym badaniom chemika Fritza Habera. Badania antropolożki Evy Justin doprowadziły do zagłady setek tysięcy europejskich Romów. Wernher von Braun, zanim wysłał Amerykanów na Księżyc, konstruował rakiety, którymi Niemcy bombardowali Londyn. Herbert von Karajan, jeden z najsłynniejszych dyrygentów świata, karierę zawdzięcza Josephowi Goebbelsowi, głównemu propagandziście III Rzeszy.
Ta książka opowiada o wojnach, zbrodniach, wynalazkach, politycznych intrygach, walce wywiadów i rozliczaniu się z przeszłością. To opowieść o dwudziestowiecznych Niemczech w 16 życiorysach. Jej bohaterami są geniusze, zbrodniarze, fanatycy. Ludzie o nieczystych sumieniach. Źli Niemcy.

Z Bartoszem Wieleńskim w audycji "Świat młodych" rozmawiała Katarzyna Nowak.

(materiały promocyjne/bch)

Zobacz więcej na temat: literatura Niemcy

Czytaj także

Witold Szabłowski: w Belicy ludzie zazdroszczą niedźwiedziom

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 17:00
- Do tutejszych niedźwiedzi przyjeżdża stomatolog z Niemiec, a dentystka z Belicy mówi, że plombę ludziom zakłada raz na miesiąc, bo nikogo na nią nie stać. Chore zęby się wyrywa - opowiadał w Dwójce Witold Szabłowski, autor zbioru reportaży "Tańczące niedźwiedzie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwia Chutnik w krainie czarów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 11:50
W piątkowej audycji "Świat młodych" spotkaliśmy się z Sylwią Chutnik, by porozmawiać o jej najnowszej książce "W krainie czarów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Szelburg-Zarembina - poetka odklejona od rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 17:56
- Pierwszy utwór Ewy Szelburg-Zarembiny, z którym się spotkałam, to "Idzie niebo ciemną nocą" - wspominała Anna Marchewka. - Ale dużo bardziej od jej twórczości dla dzieci interesowała mnie ona sama. To, jaką była, zanim stała się nieco marmurową starszą panią piszącą wiersze dla dzieci.
rozwiń zwiń