Polskie Radio
Section05

Sylwia Chutnik

Kryminał-romans-western, czyli "Zły" Leopolda Tyrmanda

104. rocznica urodzin Tyrmanda to doskonała okazja, by przypomnieć "Złego", najpoczytniejszy kryminał napisany w PRL. - Gdyby powieść Tyrmanda była budowlą, to byłaby wzniesiona w stylu eklektycznym - mówił w Polskim Radiu 24 przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk, który oprowadza wycieczki po miejscach, w których rozgrywała się akcja książki.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand książki literatura Polskie Radio 24

Nowa audycja literacka w Polskim Radiu 24 - "Więcej niż kryminał"

"Więcej niż kryminał" to nowa audycja na antenie Polskiego Radia 24. Grzegorz Kalinowski prezentować w niej będzie nie tylko prozę gatunkową, ale także wszelkie odmiany kryminałów, sensacji i powieści szpiegowskiej oraz filmów i seriali. Gościem premierowego wydania, 9 maja 2024 roku, była jedna z najpopularniejszych autorek powieści kryminalnych - Katarzyna Bonda. Emisja w każdy czwartek po godz. 22.00.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Katarzyna Bonda Michał Komar Janusz Zaorski Dominik Panek Vincent Severski Więcej niż kryminał Polskie Radio 24

Sylwia Chutnik: "Dintojra". Książka o - nieoczywistej - zemście

- Czasami najbardziej bolesną zemstą dla osoby, która nas krzywdziła, jest to, że my żyjemy dalej, że nas to nie złamało, że nadal jesteśmy wierni swoim zasadom, wartościom. Wbrew temu, jak bardzo skrzywdził nas świat, najbliżsi, społeczeństwo, trwamy w sobie. Czasem to jest największa zemsta, którą możemy zaproponować, spełnić. W której my sami możemy odnaleźć coś, słodką satysfakcję - powiedziała Sylwia Chutnik w audycji "Moje książki".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA książki literatura KULTURA

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska literatura fotografia Leszek Mądzik

Przed czym uciekasz? Odpowiedź wyślij do Mietka Wajnberga

Napisz anonimowo pocztówkę do Mietka - może to być jedno słowo, zdanie, wiersz… forma jest dowolna. Do tego zachęca Instytut Mieczysława Wajnberga, organizator projektu "Pocztówka do Mietka". - Z tekstów zapisanych na kartkach zostanie stworzone libretto utworu, który planujemy zamówić na przyszły rok - mówiła w Dwójce Anna Karpowicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Dwójka KULTURA Jakub Kukla

OFF Festiwalu w Katowicach. Spotkanie z literaturą

W Katowicach ruszył OFF Festiwal. Oprócz występów kilkudziesięciu alternatywnych artystów, na odwiedzających czekać będą także inne atrakcje. Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonowała Kawiarnia Literacka – miejsce, w którym festiwalowicze będą mogli porozmawiać z pisarzami, poetami i dziennikarzami. O akcji mówił w Rozmowie Kulturalnej Marcin Maćkiewicz, jeden z organizatorów.
Zobacz więcej na temat:  Off Festival Katowice literatura literatura polska książki Szczepan Twardoch